Dev Şirketlerden Beklenmeyen Vergi Oyunu

Dev şirketlerin daha az vergi ödemek için yüksek tutarda paraları offshore hesaplarında tuttuğu belirlendi. Bu şirketlerin arasında Apple, Microsoft ve Walmart da var. 

Apple, Microsoft, Walmart ve daha çok sayıda şirketin ödedikleri vergi tutarını azaltmak için yüksek tutarlardaki gelirlerini offshore hesaplarda sakladıkları belirlendi. Dev şirketlerin 1,6 trilyon dolarlık bir vergi oyunu oynadıkları tespit edildi. Bu şirketlerin sayısı 50’yi bulurken, saklanan toplam tutar 1,6 trilyon dolara ulaşıyor.

Apple’ın ABD Dışında 200 Milyar Dolarlık Offshore Fonu Bulunuyor

Dünyanın önde gelen şirketlerinin az vergi ödemeyi amaçlayarak offshore hesaplarında yüksek tutarlarda paralar sakladığını Uluslararası Yardım Kuruluşu Oxfam açıkladı. Oxfam bir rapor yayımladı ve 50 dev şirketin bu oyunu oynadığını dünyayla paylaştı. Şirketlerin tümü ABD’de bulunuyor.

Raporda en çok ilgi çeken şirketler elbette Apple, Microsoft ve Walmart oldu. Ancak raporda bunun gibi pek çok büyük şirket var. Bununla birlikte Apple ABD dışında en çok parası bulunan şirket olarak ilk sırayı kapmış durumda. Apple’ın ABD dışındaki offshore fonu 200 milyar doları buluyor. Apple’ı Pfizer takip ediyor. Pfizer şirketinin ABD dışındaki offshore fonunun değeri 193,6 milyar dolar.

Microsoft da Vergi Oyunu Oynayan Şirketler Arasında

Oxfam tarafından yayımlanan raporda sadece yukarıda sözünü ettiğimiz şirketler bulunmuyor. Aynı zamanda Microsoft’un da offshore hesabında para sakladığı görülüyor. Buna göre Microsoft, Apple’ın ve Pfizer şirketinin arkasından üçüncü sırada yer alıyor. Microsoft’un ABD dışındaki offshore fonunun değeri 124 milyar dolar olarak biliniyor.

ABD’de bulunan şirketlerin söz konusu fonların yıllardır mevcut olduğu öğrenildi. Hatta bu şirketlerin ABD dışında tuttukları offshore hesaplarında bulunan fonların toplam değerinin 2015 yılında çok büyük artış yaşadığı vurgulandı. Buna göre toplam artışın 200 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Ödenmeyen Vergi Tutarı 135 Milyar Dolar

Peki, şimdi ne olacak? Bu şirketler açıklanan rapor hakkında bir açıklama yapacaklar mı? Kayba uğrayacaklar mı? Bu konu hakkında açıklama yapan kişi öncelikle şirketlerin oynadığı vergi oyununu ortaya çıkaran Robbie Silverman oldu. Silverman, sözünü ettiğimiz Uluslararası Yardım Kuruluşu Oxfam’ın Kıdemli Danışmanıdır. Oxfam’ın yayımladığı rapor sayesinde tüm dünya ABD’deki şirketlerin az vergi ödemek için paralarını ABD dışında tuttuklarından haberdar oldu.

Silverman’ın yaptığı açıklamaya göre söz konusu 50 şirketin gerçekleştirdiği bu eylem vergi kaçırmaktan farklı bir eylemdir. Bu eylem, şirketlerin vergi kaçırmaktan farklı olarak kendilerinin yurt dışındaki ortakları üzerinden vergi sakınmasıdır. Buna göre vergi sakınması, yasa dışı olarak kabul edilmemektedir.

Oxfam kıdemli danışmanı yaptığı açıklamada ayrıca vergiden sakınmak eyleminin zaten küresel çapta şirketler tarafından standart olarak uygulandığını ifade etti. Yani bu uygulama standart hâle geldi. Dolayısıyla ABD’deki şirketler de bunu uygulamaya başladı. ABD’de bu şekilde vergi sakınan şirketler her yıl toplam 135 milyar dolar vergi ödemiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.