Dershane için kredi çekilip çekilmeyeceğini soran çok kişi vardır. Dershane masrafı için bankadan kredi alıp alamayacağınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Öğrencilerin neredeyse tamamı hayatlarının en az bir yılında dershaneye ya da dershane türünden hizmet veren kurslara gitmişlerdir. Özellikle de sınava girilecek yıllarda öğrencilerin dershaneye gitmeleri adeta sıradan bir davranış olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak dershaneye göre değişen ücretler, ailelerin çocuklarını dershaneye gönderebilmelerini kimi zaman zorlaştırabilmektedir.

Aileler, çocuklarının dershane eğitiminden uzak kalmaması ve sınava olabildiğince iyi hazırlanabilmesi için nakit ihtiyacını karşılamak için çeşitli çözümler aramaktadırlar. Dolayısıyla eğitim kredisi adı altında dershane için kredi çekmek söz konusu olabilmektedir.

Dershane İçin Kredi Çekmek Şart Mı?

Dershane için kredi çekilmesi ilk başta garip gelebilmektedir fakat son yıllarda dershanelerin yüksek ücret istemeleri söz konusu olduğundan ailelerin bütçeleri zorlanabilmektedir. Bu nedenle aile bütçesini çok sarsmayacak geri ödemelerle eğitim kredisi kullanılabilmektedir.

Bankalar üzerinden eğitim kredisi almak ve bu krediyi dershane ücreti için kullanmak isteyen bir kişi, kredi çekmek için gerekli başvuruyu bizzat yapmalıdır. Yani anne ya da baba, çocukları için başvuru yapmalıdır. Çünkü bankalar hiçbir zaman dershaneye gidecek öğrenciye kredi vermez. O çocuğun annesine ya da babasına kredi verir.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Bankalar üzerinden eğitim kredisi talep edilmesi ile birlikte dershane için kredi çekilmesi söz konusu olabileceği gibi ilgili bankanın böyle bir hizmeti olmaması ya da şartların daha uygun olması halinde eğitim kredisi yerine genel ihtiyaç kredisi de çekilebilir. Önemli olan aile için ya da bir başka ifadeyle krediyi çekecek aile üyesi için faiz oranının, geri ödeme miktarlarının ve vadenin uygun olmasıdır.

Eğitim kredisi çekmek isteyen ve bunu da bizzat bankaya başvuru yaparak gösteren kişi bazı bilgi ve belgeleri hazırlamak durumundadır. Bankalar bu tür krediler için öncelikle nüfus cüzdanı bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Sonrasında da kredi çekecek kişinin çalışması halinde maaş bordrosunu talep etmektedirler.

Eğitim Kredisi İçin Proforma Fatura Almak Gerekli Midir?

Kişinin aldığı maaşın çekeceği kredi için yeterli olması çok önemli bir konudur. Bunların yanı sıra eğitim kredisi çekilecekse hangi eğitim kurumu için kredi talep ediliyorsa o dershaneden proforma fatura almak ve bunu da bankaya sunmak gerekir. Çünkü banka, eğitim kredilerinde söz konusu proforma faturasında belirtilen ücret kadar kredi vermektedir.

Bankalarda eğitim kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekerek çocuğunun en az belli bir dönemde iyi bir dershane eğitimi almasını ve onu takip eden süreçteki sınavda başarılı olmasını umut eden birçok aile için söz konusu kredinin geri ödemesinde sorun olmaması kredi puanının olumlu etkilenmesi anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla geri ödemelerde sorun olmaması halinde hem bankaların gözünde iyi bir olumlu intiba bırakılarak kredi puanı yükseltilir hem de çocuğun ihtiyaç duyduğu dershane eğitimi sağlanmış olur. Önemli noktada eğitim kredisinin ya da ihtiyaç kredisinin iyi şartlarda edinilmesidir.