Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank EFT iptalinin nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Denizbank hesabınızdan başka bankadaki bir hesaba para göndermek için EFT yapmanız gerekir. Ancak bu işlemi iptal etmek istediğinizde sorunlar yaşamanız mümkündür. 

Denizbank EFT iptalinin nasıl yapıldığına yönelik işlem adımlarını yazımızda bulabilirsiniz. EFT işlemi mevcut hesabınızdan başka bankada bulunan bir hesaba para gönderme işlemidir. Bu işlemi  EFT saatleri içinde yaparsanız gönderdiğiniz para on beş dakika içinde o hesapta olacaktır. Ancak parayı EFT saatleri içinde göndermezseniz bu durumda paranın o hesaba geçmesi uzun sürecektir.

EFT yaparken en çok dikkat etmeniz gereken husus parayı göndereceğiniz kişinin hesap numarası ya da IBAN numarasıdır. Bu numarayı ve kişiye ait diğer tüm bilgileri doğru bir şekilde yazmanız gerekir. EFT yapacağınız hesabın numarasını ya da IBAN’ını yanlış yazarsanız parayı başka hesaba göndermiş olursunuz. Bu da kimsenin karşılaşmak istemediği bir durumdur. Şu hâlde EFT işlemini iptal etmeniz gerekecektir. Ancak yaptığınız bir EFT işlemini başka bir nedenle de iptal etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini yazımızın devamında bulacaksınız.

Denizbank hesabınızdan yaptığınız bir EFT işlemini iptal etmek istediğinizde yapmanız gereken şey öncelikle EFT işlem saatlerinin içinde olup olmadığınıza bakmaktır. Eğer EFT işlemini işlem saatleri içinde yaptıysanız bu durumda hemen ve hiç vakit kaybetmeden Denizbank müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Müşteri temsilcisi size gönderdiğiniz paranın hangi aşamada olduğuna dair bilgi verecektir.

Eğer işleminiz Denizbank işlem havuzunda ise EFT işleminiz iptal edilecek ve paranız size iade edilecektir. Ancak para karşı bankanın işlem havuzunda ise bu durumda o bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir. Eğer para çoktan hesaba ulaşmışsa o bankanın yaptığınız işlemi iptal etmesi ve size parayı iade etmesi uzun sürebilir. Bu yüzden çok hızlı davranmalı ve paranızın iade edilmesi için uğraşmalısınız. Eğer EFT işlemini EFT işlem saatleri dışında yaptıysanız bu durumda EFT işlemini Denizbank internet bankacılığı üzerinden ya da Denizbank mobil bankacılık uygulaması üzerinden iptal edebilirsiniz.

Bunu yapmak kolaydır ve müşteri hizmetlerini aramanıza gerek yoktur. Ancak kimsenin karşılaşmak istemediği bir senaryo daha vardır. O da gönderdiğiniz paranın çoktan söz konusu hesaba ulaşmış olması ve o hesaptan hesabın sahibi tarafından çekilmiş olmasıdır. Bu senaryo, kişiyi tanımadığınız durumlarda karşılaşabileceğiniz en kötü senaryodur. Bu durumda hemen bankanın müşteri temsilcisinden gereken işlemlerin yapılmasını talep etmelisiniz. Eğer banka müşterisinden parayı alamazsa konuyu mahkemeye taşımanız gerekecektir. Ancak bu konuyla ilgili mahkemeler genellikle kısa sürede ve işlemi yapan kişinin lehinde sonuçlanmaktadır. Yani paranız size iade edilmektedir.

EFT işlemi yaparken ya da diğer para gönderme işlemlerini gerçekleştirirken hesap numarasını ya da IBAN’ı iki kere kontrol etmeli ve emin olduktan sonra işlem yapmalısınız. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, yanlışlık yapmamak için işlemi bankacılık uygulamasının hızlı işlemler bölümüne ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.