Konut kredilerinde farklı bankaların sunduğu farklı konut kredisi vade seçenekleri bulunmakta olup kredi seçiminde dikkatli olunmalıdır. Daha düşük kredi faiz oranları sunulan 60 ay vadeli konut kredisi kullanılması durumunda konut kredisi geri ödeme tutarı düşerken 120 ay vadeli konut kredisi paketinin seçilmesi durumunda ise kredinin aylık ödeme tutarı azalmaktadır.

Denizbank 60 ay vadeli konut kredisi paketlerinde şu anda geçerli olan Denizbank konut kredisi faiz oranı olarak yüzde 1.01 kredi faiz oranı sunulurken 120 ay vadeli konut kredisi kullanımında ise uygulanan kredi faiz oranı tutarı yüzde 1.19 ‘a yükselmektedir. Denizbank 25 yıl vadeli konut kredisi kullanımına da izin vermekte olup 300 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilere uygulanan konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.19 rakamına kadar yükselmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kişinin düşük faiz oranlarından yararlanabilmek adına aylık taksitlerini ödeyemeyeceği bir kredi tutarı için başvuruda bulunmamasıdır. Yani aylık taksit tutarı kişinin asla aylık hane gelirinin yarısını geçmemelidir. Diğer kredi paketlerinden farklı olarak “ne kadar konut kredisi kullanabilirim?” sorusunun yanıtı kişinin kendi gelirine göre değil hane halkı gelirine göre belirlenmektedir. Aynı ikamet adresinde yaşayan hane halkının toplam geliri hesaplanır ve bu tutarın yarısını aşmayacak olan konut kredisi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır.