Bahar aylarının gelmesi ile açık havada ve deniz kenarında yapılan parti ve düğünlerin sayısı da artış gösteriyor. Hafızalara kazınan ve çiftlere romantik bir alanda evlenme fırsatı sunan deniz kenarında düğün, çoğu zaman düğün salonlarına göre daha az masraflı olabiliyor. Ancak düğünü yapacağınız alan bir mekana aitse, burayı ayarlamak için cebinizden daha fazla para çıkması gerekebilir. Deniz kenarında düğün için bütçe hesaplaması son aylara bırakılmamalı.

Erkenden yapacağınız rezervasyon ile kış fiyatlarından yararlanabilir ve yazın ilk günlerinde deniz kenarında indirimli olarak düğün yapabilirsiniz. Deniz kenarında düğün için size yakın bir sahil kenarını ayarlayabilirsiniz. Düğünün yapılacağı alan, hali hazırda bir firma tarafından işletilmiyorsa ve ortamın dekorasyonu ve hazırlıklarla siz ilgilenecekseniz, en ince ayrıntıya kadar tüm masrafları hesaplamalısınız. Bunu yaparken, yağmurlu olmayan bir günü tercih etmeyi de ihmal etmeyin. Ayrıca düğün gecenin ilerleyen saatlerine kadar süreceği için aydınlatma da bütçe listesine eklemeniz gereken konulardan.

Deniz kenarında düğün için, davetli kişi sayısı kadar sandalye, yağmur yağma ihtimaline karşı masaların üzerine kurulacak tente ve gölgelikler, davetliler için masalar, masa örtüleri, sandalye süsleri, nikah masası, çiçekler, ikramlar, nikah sonrası yemek menüsü, alkollü ve alkolsüz içeceklerin her biri sizin için ekstra bir masraftır. Bu nedenle mekanın dekorasyonu ile siz uğraşacak olsanız da, yemek ve ikramlar konusunda bir firma ile anlaşarak gecenin yemek menüsünü daha hesaplı bir hale getirebilirsiniz.