Dask Nedir Ve Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

DASK Doğal Afet Sigortalar Kurumu’nun kısaltmasıdır. Zorunlu Deprem Sigortası yapmak amacıyla kurulmuştur. DASK 2000 yılında kurulmuştur ve binayı doğal afetlere karşı güvence altına almayı amaçlamıştır.

Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) kapsamındaki binalar nerelerdir ve ZDS hangi binaları kapsar?

Kamu kurum ve kuruluşları, köy yerleşim alanlarına yapılan binalar, ticari amaçlı binalar, yıkık veya yıkılmasına karar verilmiş binalar ZDS kapsamına girmemektedir. 24 farklı sigorta şirketi bulunmaktadır ve ZDS bu şirketlerden biri ile yapılır. Bu şirketlere www.dask.gov.tr adresinden ulaşmak mümkündür. Azemi Tazminat Tutar’ında binanın yeniden inşa bedeli dikkate alınmıştır. Azemi Tazminat Tutar’ını aşan binalar ise aşan kısım için konut sigortası yaptırabilirler. Binanın arsa bedeli sigortaya dâhil değildir.

DASK Hesaplaması Nasıl Yapılır ve Hasar Durumunda DASK’a gönderilecek belgeler nelerdir?

Depremden dolayı meydana gelen yangın, tsunami veya bina hasarlarındaki tazmin için gerekli belgeler; Hasar bildirimi, tapu bilgisi, telefon ve hasarlı yerin adresi. DASK hesaplaması www.dask.gov.tr adresinden il-ilçe-köy adı, bina yapı tarzı, bina inşa yılı, daire yüz ölçümü ve yenileme bilgisi gibi bilgiler yazılarak kolayca hesaplanabilmektedir. Ayrıca 125 numaralı çağrı merkezinden de hesaplanabilmektedir.

ZDS primi nasıl ödenir?

ZDS peşin ve her yıl düzenli olarak ödenmektedir. Her sigorta şirketi aynı bina için aynı DASK fiyatı belirler. Süresi dolmadan yapılan yenilemeler ve toplu konutlarda ZDS yapıldığında % 20 indirim fırsatı da yakalanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Üç Ay Ertelemeli Kredi Almak Avantajlı Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.