Kart güvenlik kodu ya da bir başka deyişle kart güvenlik numarası, gerek bankamatiklerin gerekse kredi kartlarının arka bölümünde bulunan sayılardır. Bu sayılar aynı zamanda kartın manyetik bilgilerin taşındığı alanda da yer almakta ve ATM ya da pos cihazı gibi kartlarla iletişim kurabilen cihazlar kart hakkında bilgi edinirken bu sayıya da ihtiyaç duyabilmektedirler

Visa, MasterCard ya da American Express gibi kart türlerinde farklılık gösterebildiği gibi daha çok iki farklı ifade sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. Bunlardan ilki ve ülkemizde de en çok bilinen kısaltma adıyla CVV, diğerleri ise CIV ya da CID şeklinde ifade edilmektedir. Visa ve MasterCard’ın ülkemizde daha yoğun kullanılan kartlar olması ve bu iki servisin de CVV ifadesini kullanması nedeniyle biz de bu yazımızda CVV hakkında bilgi vereceğiz.

CVV Tam Olarak Nedir ve Ne İşe Yarar?

CVV, Card Validation Value şeklindeki İngilizce ifadenin kısaltılmış halidir. Türkçe ifade etmemiz gerekirse, Kart Doğrulama Değeri ya da Kart Doğrulama Sayısı şeklinde ifade etmek doğru olacaktır. Türkçe ifade edişimizle birlikte aslında bu sayıların ne amaçla yer aldığını da az çok anlamış oluyoruz. Buna göre CVV, kartta yer alan diğer bilgiler gibi güvenlik amacıyla kullanılmakta ve kartın bilgilerinin doğrulanması ihtiyacını karşılamaktadır.

Kredi kartı kullanıcılarının neredeyse çoğunluğu, ilk kredi kartı sahibi olduklarında bu sayının ne işe yaradığını kartı ilk teslim aldıklarını muhtemelen bilmemekle birlikte çok büyük bir ihtimalle internet üzerinden alışveriş yapmaya başladıkları andan itibaren söz konusu sayılarla tanışmışlardır. Zira CVV kodu özellikle de internet üzerinden alışveriş yaparken satıcının ödeme ekranında mutlaka istediği bilgiler arasında bulunmaktadır.

CVV Nedir, Ne İşe Yarar ve Nerede Bulunur?

CVV Nedir, Ne İşe Yarar ve Nerede Bulunur?

CVV Bilgileri Nerede Bulunur?

Kart numarası, Kart sahibinin tam adı, kartın son kullanım tarihi ile birlikte istenen bir başka bilgi de CVV’dir. Bu da kartın arka bölümünde yer alan tek başına üç haneli ve ya da bir dizi sayılardan oluşan ifadenin son sayısıdır. Meselâ, ilgili alanda 6835 220 şeklinde bir sayı dizisi varsa CVV 220’dir. Bazen ve özellikle de yeni çıkan kartlarda bu sayı sadece üç rakamdan da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda da CVV tek başına meselâ 507 şeklinde de olabilir.

Kartın kuryeden teslim alınmasından sonra gizli olarak gelen arka orta bölümün açılmasıyla birlikte ortaya çıkan bu sayı yalnızca kart sahibi tarafından bilinmelidir. Zira doğrulama bilgilerinden biri olan CVV’nin yani Kart Doğrulama Numarasının bir başkasının elinde olursa kart güvenliğiniz azalmış demektir.

CVV Bilgileri Silinirse Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce CVV bilgisinin yani Kart Doğrulama Numarasının sabit olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede ezberlemesi oldukça kolay olan bu sayıyı ezberlemeniz halinde, söz konusu bilgilerin silinmesi halinde kartı gerek fiziksel gerekse internet üzerinden kullanımınızda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Çünkü internet üzerinden alışveriş yaparken ezberinizdeki sayıyı girerek diğer bilgilerle birlikte sizden istenilen bilgileri tam olarak sağlamış olursunuz ve alışverişinizi her zamanki gibi yapabilirsiniz.

Fiziksel kullanımda da yani herhangi bir mağazadan da rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Çünkü CVV bilgileri de karta dair diğer bilgilerin de yer aldığı arkadaki manyetik şerit üzerinde bulunmaktadır. Çıplak gözle görünmeyen söz konusu siyah manyetik şeridin ATM ya da pos cihazı ile okunurken kullanıldığını ve bu sayede kartın üzerindeki sayılar silinse bile herhangi bir sorun yaşanmayacağını dile getirebiliriz.

Eğer kartınızın CVV bilgileri silinmişse ve manyetik alanın okunmasında da sıkıntı yaşıyorsanız bu durumda ilgili bankadan yeni bir kart talep etmek durumundasınız.