Cvv kelimesinin açılımı card valitation value’dir. Cvv visa kredi kartlarında kullanılan bir güvenlik yöntemidir. Cvv olarak isimlendirdiğimiz bu güvenlik yöntemi kredi kartlarınızın arka yüzünde imza kısmının üstünde yer alan sayın son üç rakamıdır.

Cvv Nerede Yazar?

Size sorulan kredi kartınızın Cvv’si nedir sorusunu cevaplamanız için kartınızın arkasındaki bulunan rakamın son üç hanesini söylemeniz yeterlidir. Bu numara kredi kartınıza özel bir numaradır ve asla başka kişilerle paylaşılmamalıdır.

Özellikle internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde ödeme kısmında kredi kartını seçtiyseniz kart bilgilerinizi doldururken sizden istenecek en önemli bilgi kartınızın Cvv’sinin ne olduğudur. En önemli güvenlik sorusu budur.

İnternetten yapacağınız alışverişlerinizde Cvv’nizi yazmadan işleminizi tamamlayamazsınız. Bu rakamlar kartlarınızın şifresi değildir çünkü şifreler kartın üstünde yazılı olarak bulunmaz. Bazı işlemlerde Cvv2 olarak da karşınıza çıkabilir. Bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise Cvv ile Cvv2’nin aynı şeyler olmadığıdır. Cvv2 size bankanız tarafından verilen ikinci kartın güvenlik kodudur.

İşlemlerinizde hata olduğunda ilk olarak sizden Cvv mi yoksa Cvv2’yi mi istediğini kontrol etmenizdir. Bu kontrolü yaptıktan sonra bir hata yoksa tekrar deneyiniz eğer yine hata verirse acil olarak bankanızla görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü Cvv’nizin yapılan işlemde kabul edilmemesi sizin için tehlike yaratabilir çünkü kartınızın en önemli güvenlik kodu kırılmış olabilir.

Visa kartlarda kullanılması zorunlu olan Cvv kartlar sizin ve kartınızın güvenliğini sağlamak için atılmış bir adımdır. Ekstrenizde sizin yapmadığınız harcamalar var ise ve faturanız gereğinden fazla bir borçla gelmişse aklınıza ilk gelecek sorun Cvv kodunuzun bir başkası tarafından biliniyor olmasıdır.

Bu durumda hemen bankanızla iletişime geçerek önlem alabilirsiniz. Bu şekilde bir sorunda alınacak önlem kartınızın Cvv kodunun değiştirilmesi olacaktır. Kartınızın şifresini ve Cvv kodunu kimseyle paylaşmayınız.