CVC Nerede Yazar?

CVC pek çok kişi tarafından merak edilen ve kartın neresinde yazıldığı sorulan bir koddur. Bu kod kredi kartı güvenlik kodu şeklinde de bilinmektedir. Kartınızda CVC’nin nerede yazıldığını merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

CVC kısaltmasının açılımı Card Verification Code şeklindedir. Bu açılım Kart Güvenlik Kodu anlamına gelmektedir. Yani kartınızı güvenli şekilde kullanmanız için oluşturulmuş bir koddur. CVC’nin kartta bulunduğu yer her kartta farklıdır. Ancak bilmeniz gereken nokta, CVC’nin her zaman için 3 rakamdan oluştuğudur.

CVC Nedir?

CVC’yi oluşturan rakamlar genellikle kredi kartlarının arka yüzünde yer alırlar. Bu rakamlar kartınızın arka yüzünde gördüğünüz rakamların içinde en sağda yer alan son üç rakamdır. Kartınız Vİsa ya da Master Card özellikli ise bu kartın arkasında gördüğünüz rakamların son üçü CVC yani Kart Güvenlik Kodudur.

Eğer kartınız American Express özellikli ise bu durumda CVC kartın ön yüzünde yer alır ve diğerlerinden farklı olarak dört rakamdan oluşur. Yani American Express kartınız varsa CVC’yi kartınızın ön yüzünde aramanız gerekir. Ayrıca bunun 4 rakamdan oluştuğunu da unutmamanız gerekir. Ayrıca bir de CVC2 vardır. CVC2 sanal kartların güvenlik kodudur. Sanal kartlar sadece internet ortamında kullanılabilen kartlardır.

CVC Nasıl Kullanılır?

CVC yani Kart Güvenlik Kodu aslında sizin kart kullanımınız sırasında güvenli alışveriş yapmanızı sağlayan bir koddur. Özellikle internet ve telefon aracılığıyla alışveriş yaparken CVC bilginizi girersiniz. Kartınızın bilgilerini doldururken ekranda genellikle kart numaranız, kartınızın son kullanım tarihi ve CVC istenir. CVC’yi bilmeden kartınızla alışveriş yapamazsınız.

2001 yılından önce bu durum böyle değildi. CVC alışverişlerde kullanılmıyordu. Daha sonra kart güvenliğini sağlamak amacıyla CVC’nin kullanımı zorunlu hâle getirildi. Ancak buna rağmen hâlâ kredi kartı dolandırıcılarıyla savaş devam etmekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankalarda Unutulan Hesaplar Nasıl Sorgulanır?

CVC’ler aslında sizin alışverişinizi son derece güvenli bir şekilde yapmanızı sağlayan kodlardır. Öyle ki, bu kodları bankalar dahi bilmez. Ancak çoğu zaman sizin de müşteri ve kart kullanıcısı olarak sorumluluklarınız bulunmaktadır. Telefonda kartınızın CVC’sini isteyen birine bu kodu hangi sebeple olursa olsun vermemeniz gerekir. Ayrıca POS ile yaptığınız alışverişlerde de CVC istendiği takdirde bunu söylememelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.