Kişisel harcamaların yükselmesi ve kişilerin sürekli olarak harcamaya teşvik edilmesi ne yazık ki pek çok kişinin ödeyemeyeceği bir borç yükü ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Zaten çok borcu olanlar incelendiğinde bu kişilerin genelinin genç nüfus olduğu ve ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayan kişilerin kredi kartı borç yükü ile daha sık karşılaştığı görülmektedir.

Peki, “çok borcu olan insan ne yapmalı?” ya da “çok borcum var ne yapmalıyım?” diyen kişiler için çıkış yolu nedir? Öncelikle borçlarınızı çıkarın ve bir liste yapın. Daha sonra tüm gelirinizi belirleyin ancak gelirinizi belirlerken tahmini kalemlere asla yer vermeyin ve kesin net elinize geçen düzenli parayı kayıt altına alın. Daha sonra borçlarınızı taksitlendirme imkanınız var ise öncelikle bu şansı değerlendirin. Banka hiç bir şekilde tahsilat yapamayacaksa en azından borcun bir bölümünü tahsil etmeyi tercih edecektir.

Ancak taksitlendirme yaparken kesinle borç ödeme taahhütnamesi imzalamamaya çalışın. Çünkü böyle bir taahhütname imzalar ve borcunuzu ödemezseniz hapis cezası bile alabilirsiniz. Yine ek iş bulmaya çalışarak gelir tutarınızı arttırın. Günümüzde alışveriş merkezleri hafta sonu artan yoğunluğu karşılamak adına pek çok part time iş imkanı sunmaktadır. Harcama tutarınızı azaltın ve zorunlu harcamalar dışında borcunuzu bitirene kadar hiçbir şekilde harcama yapmayın.