Gerek yapmaları gereken ödemeler için nakit sıkıntısı çekenler gerekse de tatile çıkma, yeni eşyalar almak ya da tadilat yaptırmak gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak nakit sıkıntısı yaşayan kişilerin sayıları her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca bankalar kolay kredi kullandırmak için farklı pek çok kampanya başlatırken düşük kredi notu gibi farklı nedenlere bağlı olarak kredi kullanamayan kişilere “çok acil para” sloganı ile para veren tefeciler bulunmaktadır.

Bankalardan Kredi Çekemiyorum 

Düşük kredi notu ortalaması ya da kara listeye girmek gibi farklı nedenlere bağlı olarak bazen bankalar müşterilerinin yapmış oldukları kredi başvurularını reddedebilmektedir. Kredi başvurusu reddedilince kişinin hem kredi notu ortalaması düşmekte hem de bu nedenle bir sonraki kredi başvurusunda onay alması biraz daha zorlaşmaktadır.

Bankalardan kredi alamıyorum diyen kişilerin ilk yapmaları gereken kredi başvurusunda bulundukları banka ile iletişime geçerek kredi red nedenleri hakkında bilgi almaktır. Kredi notunun düşük olması nedeni ile kredi onayı alınamaması durumunda kredi notu yükseltme teknikleri uygulanmalıdır.

Senetle Para Verenler 

Kredi alamıyorum diyen kişilerin sıklıkla başvurdukları yöntemlerden biride senetle para verenler üzerinden para bulmaktır. Ancak verilen senetle para verilir ilanlarını son derece dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Yapılacak küçük bir hata bile tefecilerin eline düşmenize neden olabilir. Özellikle de çok acil nakit paraya ihtiyacı olan kişiler boş senede imza atmak karşılığında olsa dahi para almak için istenilen her şartı kabul etmek zorunda kalmaktadır.

Tefeci Arıyorum / Tefeciden Para Almak 

Hiçbir şekilde nakit para bulamayan kişiler son çare olarak tefeciden para almayı tercih edebilmektedir. Tefeciden para alma parayı alan kişi içni bir suç unsuru olmayıp tefecilik yapmak ise hapis cezası olan son derece büyük bir suçtur. Bu nedenle tefecilerden mümkün olduğunca uzak durulmaya çalışılmalıdır. Zaten tefeciden para aldım diyen kişilerin sonrasında yaşadıkları büyük sorunlar incelendiğinde bu yöntemin ne kadar tehlikeli olduğu görülmektedir. Bir süre sonra bu kişiler bu seferde “tefeciden nasıl kurtulurum?” arayışına girmektedir. Tefeciden senetle para almak asla tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.