Özetle anlatacak olursak, Blockchain bu durumda, yüksek derecede güvenli şifrelenen veriyi dağıtan bir sistem olarak görebiliriz.

Token Nedir?

Kendi blockchain sistemi olmayan, Token, bir coin’in blockchain sisteminde işlem görebilen dijital bir cisim olarak bilinir. Tokenı yalnızca belirli bir sistem içinde ve amacı dahilinde tercih edebilir ve kullanabilirsiniz. Token’ı bir basketbol maçı bileti olarak varsayarsak, bu bilet ile yalnızca oraya girebilirsiniz, diğer bir ödeme yapmanız olanaksızdır. Tether, Dai,  Coin, USD vs. Token olarak sayılmaktadır.

Coin Nedir?

Token’a göre Coin ise bir para değişim aracı olarak görev yapmaktadır. Parayla tek farkı Coin’in dijittal ve elle tutulur bir yapıda olmamasıdır. Coin’ler, pek çok kuruluş ve kurum tarafından gelecekteki en önemli para birimi olarak yükseleceği öngörülüyor. Coin, kripto ya da dijital para olarak diye de artık adlandırılmaktadır. İçlerinden coin olarak en popüler Bitcoin öne çıkıyor. Bitcoin’in sonrasında piyasaya sürülen  Litecoin ve Ripple, Ethereum vb. Altcoin’ler de teknik bakımdan coin görevi yapmaktadır.

Altcoin Nedir?

Yukarıda da anlattığımız gibi Token ve Coin ile beraber adını duymaya artık alışkın olduğumuz altcoin ise, bu sistemlerden Blockchain sistemine sahip bitcoin hariç bütün coin’lere verilen bir isimdir. Ayrıca Bitcoin’den sonra çıkmış olan bütün coinler altcoin‘dir. Ripple, Ethereum, Litecoin vb. Coin’ler altcoindir.

Bu durumu özetleyecek olursak eğer Coin ve Token arasındaki temel farklılıklar; Blockchain değişimine ve ağına sahip mi yoksa değil mi noktasında tam olarak meydana gelmektedir. Coin, blockchain kendi ağına sahip oluyorken; tokenlar ise değişik dijital cisimlerin blockchain yapılarını kullanmaktadır.

Coin İle Token Arasındaki Fark?

Kendi blockchain’ine sahip olmayan Token, başka bir coin’in blockchain’i üstünde çalışan dijital bir cismi ifade eder. Diğer bir deyişle söyleyecek olursak, token ile ödeme yapamaz, arzu ettiğiniz şeyi satın alamazsınız. Yani sadece belirli olan bir yapı içinde belirli bir amaç olarak kullanabilirsiniz. Token’ı bir giriş bileti olarak düşünebilirsiniz. Bu bilet ile yalnızca biletin geçerli olduğu yere gidebilirsiniz, fakat farklı türden ödemelerinizi gerçekleştiremezsiniz. Dai, Tether, USD, Coin birer token’dır.