Doğum yapmayı arttırmak ve doğum yapan annelere ilk desteği devletin vermesi amacıyla; 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, doğum yardımı adı altında çocuk parası verilmeye başlandı. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için devlet, doğum yapan anneye belli tutarlardan destek oluyor.

Daha önceleri, süt parası adı altında düşük bir ücret ödenirken; artık doğum parası, her doğumda artıyor. Belirlenen tarihten önce yapılan doğumlar için para verilmese de, daha sonra yapılan doğumlarda ilk çocuk olarak sayılıyor.

Çocuk parası alabilmek için; doğum yapan annenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı dilekçesini doldurarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Sosyal Yardım Merkezlerine bizzat veya posta yoluyla başvurmaları gerekiyor.

Yurt dışında yaşayan Türk Vatandaşlarına da verilen çocuk parasına başvurmak için de, ilgili konsolosluk veya Büyükelçilik binalarına başvurabilirler. Türkiye’de yaşayan insanların başvuruları sonucu yatacak olan çocuk yardımını almam için, nüfus cüzdanına PTT şubelerine gitmek yeterli oluyor. Yurt dışındaki Vatandaşlarımızın çocuk parası da, Türkiye’deki hesaplarına yatırılıyor.

Memurlara Büyük Kolaylık

Herhangi bir kurum ve kuruluşta memur olarak hizmet veren anneler; çocuk parası için başvurmak istediklerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı dilekçesini doldurduktan sonra, çalıştıkları kuruma dilekçeyi vermeleri yeterli oluyor. Çocuk yardımı paraları, bir sonraki maaşlarına eklenmiş olarak çalıştıkları bankaya yatırılıyor.

Çocuk yardımı kanun çıktığında da belirtildiği gibi; ilk çocuk işin 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak yatırılıyor. Üçüncü çocuktan sonra yapılan her doğum için, 600 lira daha annelere destek veriliyor. İkiz çocuk sahibi olanlar 700 TL alırken, üçüz çocuk sahipleri de 1300 TL çocuk parası almış oluyor. Bu parayı alabilmek için, öncelikle annenin ve bebeğin sağ olması ve annenin ya da babanın TC vatandaşı olması gibi bazı şartları sağlamış olmak gerekiyor