Sosyal devlet olmanın temel gereksinimlerinden biri olan aile ve çocuk yardımı uzun süredir ülkemizde konuşulan konulardan biri idi. Avrupa’da uzun süredir uygulanan ve pek çok Türk uyruklu insanın da faydalandığı çocuk yardımı bu yılın Mayıs ayında Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu yardım hakkında detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Peki çocuk parası ne kadar? Çocuğun ihtiyaçları da düşünülerek bu paranın kademeli olarak artması planlandı. Yani canlı doğum yapmış her aile birinci çocukları için 300 lira, ikinci çocukları için 400 lira ve üçüncü çocukları için ise 600 lira yardım alacak. Mayıs ayından önce doğum yapan ailelere herhangi bir ödeme yapılmayacak fakat çocukları sıralamaya alınacak. Demek istediğimiz şu ki 2015 Mayıs ayından önce doğmuş çocuğunuz varsa sonra doğan çocuğunuz için 400 lira yardım alırsınız. Bu yardımı alacakların en çok merak ettiği soru ise çocuk parası ne zaman yatar?

Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk parası için başvuran annelerin hesaplarına ilgili ücret yatırıldı. Parayı alabilmek için annelerin nüfus cüzdanlarını da yanlarına alarak en yakın PTT Şubesine gitmesi gerekiyor. Eğer çocuk parası almak isteyen ve bunun için başvuru yapan anne devlet memuru ise bu ödeme bir sonraki ayın maaşı ile birlikte hesabına yatırılacak.

Çocuk parasına nasıl başvuracağınız hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizde yer alan diğer yazıları okuyabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz yerde ki Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğü’ne giderek konu ile ilgili kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Dileriz ülkemizde sosyal devlet anlayışının gerekli uygulanmaya devam eder ve güzel günler bizi bekler.