Çocuk parasının ne zaman yattığı sorusu anneler ve anne adayları tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. Çocuk parasının ne zaman yattığını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Çocuk parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir projedir. Bu proje sayesinde anneler 15 Mayıs 2017 tarihinden sonra çocuk parası almaya başlamışlardır. Çocuk parası aileye yardımcı olmak amacıyla verilmektedir. Ancak bu parayı almak isteyen ailelerin öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurmaları şarttır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası ancak parayı almak isteyen ailelerin yaptıkları başvurudan sonra alabildikleri yardım parasıdır. Çocuk parasından Türk vatandaşı olan ve evlatlık olmayan çocuklar yararlanabilmektedir. 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmeye başlanan çocuk parası ilk çocuk için farklı tutarlarda, ikinci ve üçüncü çocuklar için farklı tutarlardadır.

Eğer 15 Mayıs 2017 tarihinden önce doğan çocuklarınız varsa bu çocuktan sonra doğan çocuklar ikinci, üçüncü ya da dördüncü çocuk şeklinde bir sıralamada olacaklardır. Yani alacağınız çocuk parası çocuğunuzun bulunduğu sıralamaya göre hesaplanacaktır. Çocuk parasının kimin adına yatırıldığı ve bu parayı almak için nereye başvuru yapıldığını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz. Eğer çocuk parası almak istiyorsanız ve kamu personeli iseniz çalıştığınız kuruma da çocuk parası başvuru yapmanız mümkündür. Yurt dışında bulunuyorsanız bu durumda konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvuru yaparak çocuk parası alabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başka merkezleri başvuru için yetkilendirebilmektedir.

Çocuk parası başvurusu yaptığınızda başvurudan sonraki 15 gün ila 45 gün arasında çocuk parası yatmaktadır. Eğer T.C. vatandaşı bir anneyseniz çocuğunuz için alacağınız çocuk parası sizin adınıza yatacaktır. Eğer T.C. vatandaşı değilseniz bu durumda çocuk parası babanın adına yatacaktır. Eğer çocuk annesini ve babasını kaybetmişse bu durumda kanuni vasisi çocuğun parasının adına yatırıldığı kişi olacaktır.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası başvurusu yaptıktan 15 gün sonra çocuk parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT şubelerini ziyaret etmeniz gerekecektir. Çocuk parası PTT’den nüfus cüzdanı ile alınabilmektedir. Ancak bu para eğer anne olarak sizin adınıza yatıyorsa parayı sizin nüfus cüzdanınızla PTT şubesinden çekmeniz gerekir. Çünkü baba ya da bir başka kişi bu parayı sizin yerinize çekemez.

Çocuk parasının tutarı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL para verilmektedir. Ancak bu tutarların 2018 yılında zamlanıp zamlanmayacağı konusunda bir bilgi verilmemiştir. Çocuk parası almak için çocuğun doğumundan hemen sonra başvuru yapmanız mümkündür.