Çipli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Çipli kimlik kartı 2017 yılının başından itibaren dağıtılmaya başlandı.Yeni kimlik kartları çipli olarak ve kişinin biyometrik fotoğrafı basılarak veriliyor. Yeni kimlik kartlarının ilçe nüfus müdürlüklerine yapılan başvurular sonucunda alınması mümkün.

Çipli kimlik kartları 2017 yılının başında, 2 Ocak 2017’de dağıtılmaya başlandı. Bu kimlik kartlarına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Öyle ki, bir ayda iki milyon kişi yeni çipli kimlik kartı almak için nüfus müdürlüklerine başvuru yaptı. Yoğunluktan ötürü İçişleri Bakanlığı nüfus müdürlüklerinin fazla mesai yapması yönünde karar aldı. Nüfus müdürülükleri Cumartesi ve Pazar günleri de çalışmaya ve başvuruları almaya başladı. Çipli kimlik kartınızı siz de nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak alabilirsiniz. Ancak bunun için randevu almanız şart. Çipli kimlik kartınızı nasıl alabileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Çipli kimlik kartları tüm Türkiye’de dağıtılıyor. Yeni kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşlar başvuru yapmaya başladı. Başvuru sayısı 2 milyona ulaşmış durumda. Ancak şimdiye kadar basılan kimlik kartı sayısı 750 bin civarında. Yani vatandaşlar çipli kimlik kartlarına çok yoğun ilgi göstermekteler. Ancak bu kimlik kartlarını almak için acele etmenize gerek yok. Çünkü zaten mevcut kimlik kartlarının bir son kullanım tarihi bulunmuyor. Yani yeni kimlik kartlarının alınması için son başvuru tarihi gibi bir tarih bulunmuyor. Bu yüzden yoğun zamanlarda yeni kimlik başvurusu yapmaya çalışmak yerine daha durgun zamanları kimlik kartınızı almak için tercih edebilirsiniz.

Çipli kimlik kartını almak isteyen vatandaşların yoğunluk oluşturması nedeniyle İçişleri Bakanlığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu açıklamada vatandaşların randevu almadan ilçe nüfus müdürlüklerine gitmemesi söylendi. Kimlik kartı almak isteyenler Alo 199 hattını arayarak randevu alabiliyor. Aksi hâlde nüfus müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Ayrıca vatandaşlar uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar. Ancak eğer kimlik kartınızı zorunlu bir durumdan dolayı değiştirmek isterseniz bu durumda nüfus müdürlüğü size geçici kimlik kartı vermektedir. Bu zorunlu durumlar sınava giriş için kimlik kullanımı (YGS gibi) doğum, kimlik kartının kaybı, kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi, kimlik kartının hasarlı olması ve benzeri durumlardır.

Çipli kimlik kartınızı almak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Eğer 15 yaşından büyükseniz ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvurmalısınız. Ancak başvuru için öncelikle randevu almalısınız. Vatandaşlara randevular https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden verilmektedir. Eğer yurt dışında iseniz dış temsilciliklere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru sırasında yanınızda son altı ay içinde çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafınız ve nüfus cüzdanınız bulunmalıdır. Nüfus cüzdanınız yerine uluslararası aile cüzdanı, pasaportunuz, sürücü belgeniz, memur cüzdanınız, avukat kimlik kartınız ya da basın kartınız da olabilir. Başvuru yaptığınızda size başvuru nüshası verilecektir. Bu kimlik kartı için 15 TL ödemeniz gerekmekte. Ayrıca bunu kaybettiğinizde 30 TL yenileme ücreti alınmaktadır. Kimlik kartınız hazır olduğunda adresinize gönderilecektir. Bu kimliğiniz için bir de PIN oluşturmak zorunda olduğunuzu not edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.