Geçtiğimiz haftalarda meclisten geçen ve birçok anlamda tartışmalara neden olan Bireysel Emeklilik Sistemi bir anlamda zorunluluk taşıyor. 45 yaşın altında olan çalışanları direkt olarak sistem içerisinde dahil eden bu çalışma ile birlikte kişilerin kendi imkanları dahilinde emekli olmaları sağlanıyor. Devlet tarafından emekli olacak olan kişilerin ise rahat bir nefes almasını ve ikinci emekliliğin keyfini çıkarmalarını sağlıyor.  45 yaş altı çalışanlar için sisteme giriş yapanlara devlet çeşitli katkılar sağlamaya devam ediyor.

Çalışanlara ve sisteme giriş yapanlara özel olarak devlet tarafından 1000 lira nakit desteğin sağlanması rahatlama açısından oldukça önemli etkiler sunuyor. Hesaba yatırılan ve emeklilik için her ay ödenen katkı paylarına düzenli ve eksiksiz ödeme sonrasında devlet tarafından yüzde 25 katkı payının sağlandığı ifade edilmişti. Özellikle toplu olarak yapılan ödemelerde yüzde 5 oranında ilave sağlanmasına karar verildi. Sistemin 45 yaş altında olan tüm çalışanları kapsadığı ve işverenler aracılığı ile sistem içerisine otomatik olarak kayıt olacakları ifade edildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar doğrultusunda sistemin kesinlikle kısa vadeli bir durum olmadığı ve uzun vadede kişilere kazandırmaya başladığı özellikle vurgulananlar arasında yer aldı. Aynı zamanda sistemde herkesin zorunlu olarak kalmasının önüne geçildiği ve iki ay içerisinde bu sistemden çıkılabileceğini vurguladıklarını ifade ederken sistem içerisinde kişilerin zorunlu olarak kalmalarını değil teşviklerle gönüllülük esasına bağlı olarak kalmalarının sağlandığını ifade ettiler. Sisteme giriş sırasında devlet tarafından nakit destek sağlanırken ödenen her ücret için yüzde 25 oranında devlet katkısı sağlanacak. Emeklilik zamanı geldiğinde ise toplu paranın üzerine devlet tarafından yüzde 5 ilave sağlanacağı açıklandı.

Emekliye Promosyon

Emeklilerin büyük bir merakla beklediği promosyon sonucunun haşla devam ettiği ifade edildi. Bu anlamda hükümet ile banka yetkilileri arasındaki görüşme devam ederken bu anlamda emeklilerin promosyon sürecinin hala tam olarak tamamlanmaması da çeşitli tartışmalara neden oldu. Banka yetkilileri ile hükümet arasında büyük bir heyecanla devam eden promosyon sürecinin bayrama kadar tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

Henüz sürecin ve ücretin tam olarak belirlenmemesi ile birlikte sadece emekliler için 4 farklı promosyon seneğinin gündeme geldiği ifade edildi. Emeklilerin maaşlarına göre farklı miktarlar için belirlenecek olan promosyonun kademeli olarak belirleneceği açıklandı. En düşük promosyon ücretinin yıllık 150 lira en fazla emekli maaşı için ise 300 lira olacağı ancak bu rakamların 3 yıl peşin olarak belirlenmesi gerektiğine karar verildi.

Emekli promosyon ücretlerinin bankalar tarafından yapılan anlaşmalar sonucunda parasını hemen çekmeyen birkaç gün bankada bırakan kişiler için daha yüksek meblağlardan belirleneceği ifade edildi. Bunun üzerine bayrama kadar çalışmaların tamamlanması için hükümet yetkilileri ile banka temsilcileri arasında anlaşmanın devam ettiği ifade edildi. Hükümet tarafından rakamların yükseltilmesi istenirken banka yetkililerinin de bu anlamda inatçı davrandıkları ancak yakın zamanda bir karara bağlanmasının beklendiği ifade edildi.