Çiftçilere 2017’de Düşük Faizli Kredi Müjdesi

Borsa Ne İşe Yarar?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik çiftçilere düşük faizli kredi müjdesi verdi. Bakan Çelik, çiftçilere tarım faaliyetleri için düşük faizli yatırım ve işletme kredisi verileceğini söyledi. 

Çiftçilere 2004 yılından bu yana finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilen düşük faizli kredi 2017 yılında da verilmeye devam edecek. Çiftçilere verilen söz konusu kredi, çiftçilerin tarım sektöründe finansman ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeleri için verilmekte. 2017 yılında da bu kredi Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) aracılığıyla verilecek. Bu uygulama toplam 35 başlık altında çok sayıda tarımsal faaliyet alanını kapsayacak.

Çiftçilere verilecek kredi tarımsal maliyetlerin azalmasını sağlayacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilere verilecek düşük faizli kredi ile çiftçilerin gelir seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini de söyledi. Bakan ayrıca çiftçiye verilecek krediye hangi alanlarda ne kadar faiz indirimi yapılacağını da belirtti. Birçok alanda çiftçiye verilecek kredide tam faizi indirimi yapılacak yani kredi faizsiz verilecek. Ancak bazı alanlarda verilecek kredilere daha az faiz uygulanacak ve faiz indirimi dörtte üç ile dörtte bir arasında değişecek.

Çiftçiler bu kredi sayesinde daha çok üretim yapabilecekler. Buna göre modern basınçlı sulama, çok yıllık yem bitkisi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi, sera modernizasyonu konularında ayrıca damızlık süt, etçi sığır ve kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık ve su ürünleri yetiştiriciliği yapan çiftçilere verilecek kredilere yüzde 100 faiz indirimi yapılacak. Yani bu alanlarda faaliyet gösteren çiftçiler alacakları kredileri faizsiz alabilecekler. Diğer alanlarda faaliyet gösteren çiftçilere verilecek kredilerde ise yüzde 25 ila yüzde 75 arasında faiz indirimi yapılacak. Bu uygulama tebliği yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Acil Nakit Para Verenler Güvenilir Midir?

Çiftçileri ilgilendiren bir diğer konu da kredi kullanma üst limiti ile ilgili. Önceki yıllarda damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği yapan yetiştiriciler için kredi kullanma üst limiti 7,5 milyon TL idi. 2017 yılında bu limit 12,5 milyon TL’ye yükseltildi. Ayrıca yaygın bitkisel üretim yapan çiftçilerin aldığı kredilerin üst limiti 250 bin TL idi. Bu üst limit 2017 yılında 750 bin TL’ye çıkarıldı. Diğer bir üretim alanı olan stratejik bitkisel üretim alanında faaliyet gösteren çiftçiler için ise kredi kullanma üst limiti 2 milyon TL idi. Bu üst limit 2017 yılında 3 milyon TL’ye yükseltildi.

Çiftçileri ilgilendiren diğer bir konu da tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği ile stratejik bitkisel üretim faaliyetidir. Bu alanda düşük faizli kredi kullanarak daha çok ürün elde eden çiftçiler mevcut. Çiftçiler düşük faizli kredi alarak sığla yağı, sumak, keçiboynuzu, defne, fesleğen, likapa, ıhlamur, kekik, biberiye, adaçayı, safran ve jojoba yetiştirdiler. Yani zaten yetiştirdikleri bitkilere yenilerini eklemiş oldular.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.