Türkiye’nin verimli toprakları üzerinde daha fazla ürünün yetiştirilmesi ve dışa bağımlılığın önüne geçilmesi adına verilen çiftçi hibe desteği yeni yılda da artarak devam ediyor. Hibe kredi destekleri ile çiftçilerin desteklenmesi amaçlanırken özellikle de verilen çiftçi hibe kredileri büyük talep görüyor. Peki, çiftçiye hibe desteği 2016 için sunulan fırsatlar nelerdir?

En çok talep gören hibe paketleri arasında yer alan genç çiftçilere hibe desteği için farklı seçenekler sunulmaktadır. Son yıllarda genç çiftçilere nakit hibe kredi verilmesi yerine inek olarak ödeme yapılması bazı tartışmalara yol açsa da yine de verilen desteğin yüksek miktarlı olması genç çiftçilerin ilgisini arttırmaya devam etmektedir. Buna ek olarak sadece genç çiftçiler için düzenlenen 30 bin TL hibe kredi desteği için son başvuru tarihi olarak ise 31 Aralık 2018 tarihi belirlendi.

Daha önceden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe krediler paketlerinden yararlanmayan, 40 yaşını aşmamış ve nüfusu 20 binden daha az olan yerlerde yaşayan çiftçilerin kullanımı için özel olarak hazırlanan çiftçiye hibe müjdesi ile hareke geçen çiftçiler kredi desteği ile yatırımlarını büyütmek istiyorlar. Çiftçiye hibe destekleri 2016 paketinden yararlanmak isteyen kişilerin ise Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunmaları gerekiyor.