Getirinizi yükseltmek istiyorsanız çift para birimli mevduat adlı yatırım ürününden yararlanabilirsiniz. Çift para birimli mevduat, beklentileriniz doğrultusunda ölçülü bir döviz riski alarak getirinizi yükseltmenizi sağlar.

Birikiminizi nasıl değerlendireceğinizi düşünüyorsanız ve küçük riskler alabileceğiniz bir seçenek arıyorsanız çift birimli mevduat size göre olabilir. Çift birimli mevduat, getirinizi yükseltmenizi sağlayan bir yatırım ürünüdür. Bu ürünün getirinizi nasıl yükselttiği hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çift Para Birimli Mevduat Ne Vadeder?

Çift para birimli mevduat size iki ayrı getiri vadeder. Bu getirileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Birinci getiri sizin, belirlediğiniz herhangi bir para birimini belirli bir vadede belirli bir fiyattan alma ya da satma hakkını bankaya satmanız sonucunda kazandığınız opsiyon primidir.
  • İkinci getiri işlem için söz konusu tutarın tamamının vade tarihine vadeli mevduat olarak bağlanması sonucunda elde ettiğiniz mevduat faizidir.

Çift Para Birimli Mevduatın Avantajları ve Dezavantajları

Çift para birimli mevduatın avantajı kur riski aldığınız için yüksek getiri elde etmenizdir. Ancak elbette risk aldığınız için ürünün oluşturacağı dezavantajlar da mevcuttur. Dezavantajlardan biri yatırım ürününün anapara korumalı bir ürün olmayışıdır. Yani eğer piyasada döviz kurları aleyhinize değişirse işlemin riski ve yükselecek ve kaybetme olasılığınız öne çıkacaktır. Diğer dezavantaj da işlemde söz konusu olan tutarı vadeli mevduat olarak bağladığınız için bu tutarı gününden önce kullanma olasılığınızın olmamasıdır.

Çift Para Birimli Mevduat Yatırım Ürünü Nasıl Alınır?

Çift para birimli mevduat yatırım ürününden yararlanmak istiyorsanız işlemde söz konusu olacak tutarın en az 50.000 USD değerinde olması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer işleminizi şahıs hesabından yapmayı tercih ederseniz bu durumda %10 stopaj söz konusudur. Çift para birimli mevduat yatırım ürünü tüm döviz çiftlerine uygulanabilen bir üründür.

Siz de eğer mevduat faizlerinizi yeterli bulmuyorsanız ve dolayısıyla mevduat getirilerinin üstünde faiz getirisi elde etmek istiyorsanız çift para birimli mevduat ürününden yararlanabilirsiniz. Bu ürün aynı zamanda döviz piyasalarını yakından izleyen ve ön görülerini kazanca çevirmek isteyen kişilerin de yararlanabileceği bir üründür.

Portföy çeşitliliği çerçevesinde çeşitli para birimleri arasında geçiş yapmak istiyorsanız ve kur/parite hedefiniz varsa çift para birimli mevduat yatırım ürününü bir seçenek olarak görebilirsiniz.