Devletin evlenecek çiftler için evlilik yardımı olarak da bilinen çeyiz parası, SSK tarafından verilmektedir. Birçok evli çift için bu yardım eksikliklerinin tamamlanması konusunda oldukça yardım edici olmaktadır.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Yetim aylığı alan kız çocukları için bu yardım geçerlidir. Erkek çocuklar bu haktan yararlanamazlar.

Yetim aylığı alan kız çocuklar da evlendiklerinde kesintisiz maaşını alıyor olması gerekmektedir. Yani, evlenmeden önce bir işe girilmiş ve farklı bir yerde sigortası başlamış ise yetim aylığı otomatik olarak kesilir ve evlendiğinde çeyiz parası ödemesi yapılmamaktadır.

Yetim aylığı alan kız çocukları çeyiz parasını bir kereye mahsus alabilmektelerdir. Başvuru yaparken gerekli müdürlüğe gidilerek çeyiz parası dilekçesi doldurulmalıdır. Doldurulurken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar; eksiksiz ve doğru biçimde olmasıdır. Doldurulan dilekçeyi, müdürlüğün size verdiği adrese gönderilmesi gerekmektedir. Kız çocuklarına verilen çeyiz parası evlendikten sonra, evlilik cüzdanı ispatı ile alınmaktadır.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?
Çeyiz parası kayıtlı olunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nden ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü’nden başvuru ile alınabilir.

Yetim aylığı alan kız çocukları evlendikleri takdirde aylıkları kesildiğinde, başvuru onaylanınca aylıklarının 2 yıllık tutarını peşin olarak alabilmektelerdir. Bu oran şu şekilde değişebilir. Emekli sandığı emeklisi ise 12 aylığı, sigorta emeklisi ve bağkur emeklisi ise 24 aylığı peşin ödeme yapılmaktadır.

Örnek verilecek olursa; vefat etmiş anne ya da babası sigorta emeklisi ise ve aylık 500TL alıyorsa, yetim kız çocuğu evlendiğinde 12.000TL alacaktır. Bu tutar tek seferde ödenmektedir.

Evlenen kız çocuğuna yatırılan çeyiz parasının zamanaşımı süresi 5 yıldır. Çeyiz parası alma hakkı doğduktan itibaren 5 yıl içinde para alınmamışsa para devlet hazinesine eklenmektedir