Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Evlenmek isteyen çiftlerin en çok sorduğu sorulardan biri çeyiz parasının nasıl alındığıdır. Çeyiz parası almak için ne yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Çeyiz parası devletin evlenmek isteyen çiftlere verdiği bir paradır. Bu para aslında devlet destekli evlilik kredisi ya da düğün kredisidir. Devlet evlenmek, çeyiz almak, ev döşemek ve düğün yapmak için yeterince nakit parası olmayan çiftlere yardım etmek ve onların evlenmelerini sağlamak için onlara çeyiz parası vermektedir. Ancak bu parayı almanın koşulları vardır. Çeyiz parası almanın koşullarını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası devletin evlenmek isteyen gençlere belirli koşullarla verdiği çok avantajlı kredi desteğidir. Eğer evlenmek istiyorsanız ancak bunun için yeterli nakit paranız yoksa ayrıca bankadan evlilik kredisi ya da düğün kredisi çekemiyorsanız devletten destek alabilirsiniz. Çeyiz parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucu verilmektedir. Ancak başvurular bankalara yapılmaktadır.

Çeyiz parası almak istiyorsanız başvuru yapabilmeniz için 24 yaşınızdan gün almamış olmanız şarttır. Ayrıca Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan birini işlememiş ve cezalandırılmamış olmanız da şarttır. Diğer bir koşul da nakit paraya gereksinim duymanızdır. Yani eğer hesabınızda evlenmenize ve düğün yapmanıza yetecek kadar nakit paranız varsa devlet size destek vermeyecektir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası alabilmeniz için tüm koşulları sağlamanız durumunda bankaya başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenecek ve olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı sürece onaylanacaktır. Daha sonra bankada Çeyiz Hesabı açmanız gerekecektir. Bu hesap sizin çeyizinizi almak, evlenmek ve düğün yapmak için gerekli parayı biriktireceğiniz birikim hesabınız olacaktır.

Çeyiz paranızı alabilmeniz için yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Aşama aşama neler yapmanız gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bankada açtığınız çeyiz hesabınıza en az üç yıl ve en çok beş yıl boyunca her ay para yatırmalısınız. Parayı üç ayda bir de yatırabilirsiniz.
  • Çeyiz hesabınıza yatırmanız gereken para aylık en az 100 TL ve en çok 1000 TL’dir. Paranızı üç ayda bir yatıracaksınız en az 300 TL ve en çok 3000 TL’dir. Hesabınıza bu azamî tutarın üstünde para yatıramazsınız.
  • Devletin verdiği çeyiz parasının asgarî tutarını alabilmek için hesabınızda en az üç yıl boyunca para biriktirmeniz şarttır. Üç yıldan önce sistemden çıkarsanız para alamazsınız. Sadece hesabınızda o güne dek biriken parayı alabilirsiniz.
  • Devletin verdiği çeyiz parasının asgarî tutarı 4223 TL’dir. Yani hesabınıza üç yıl boyunca para yatırdıktan sonra evlenmek isterseniz devlet size hesabınızda biriken paraya ek olarak 4223 TL çeyiz parası verecektir.
  • Çeyiz hesabınızda dört yıl boyunca para biriktirirseniz devlet size hesabınızda biriken paraya ek olarak 4751 TL çeyiz parası verecektir.
  • Çeyiz hesabınızda beş yıl boyunca para biriktirirseniz devlet size hesabınızda biriken paraya ek olarak 5000 TL tm çeyiz parasını verecektir.
  • Devlet çeyiz parasını bir yıl ertelemeli ve faizsiz kredi şeklinde verir. Aldığınız çeyiz parasını düğünden bir yıl sonra faizsiz olarak 24 ay vadeli şekilde geri ödersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.