Çeyiz Parası ile Düğün Yapılır Mı?

Ekonomide Bugün

Çeyiz parası devlet tarafından verilen çok avantajlı düğün kredisi ya da evlilik kredisidir. Bu para ile düğün yapıp yapamayacağınız konusunda kararsızsanız yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz. 

Çeyiz parası devlet destekli evlilik kredisidir. Halk arasında bu krediye çeyiz parası adı verilmektedir. Çeyiz parasını almak kolay değildir. Bu parayı almak için hem çok sabırlı olmalısınız hem de devletin belirlediği koşulları sağlamalısınız.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası 2016 yılının Haziran ayında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucunda evlenmek ve düğün yapmak isteyen çiftlere verilmeye başlanmıştır. Bu kredi hem faizsiz hem de bir yıl ertelemelidir. Yani bu krediyi çiftler aldıkları tutarda geri öderler. Üstelik çiftler düğünden bir yıl sonra krediyi geri ödemeye başlarlar ve 24 ayda öderler.

Çeyiz parasını almak için bankalardan birine başvuru yapmanız gerekir. Türkiye’nin önde gelen bankaları bu kredi için yapılan başvuruları kabul etmektedir. Başvuru yapmak için 24 yaşınızı doldurmamış olmanız şarttır. Başvurunuz Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından incelenir ve değerlendirilir. Belirlenen koşullara uygun olduğunuz tespit edilirse başvurunuz kabul edilecektir.

Çeyiz parası almak için yaptığınız başvurunun kabul edilmesi durumunda bankada Çeyiz Hesabı açmanız şarttır. Çeyiz Hesabınıza en az üç yıl en fazla beş yıl boyunca para yatırmanız gerekir. Bu hesaba her ay para yatırmanız şarttır. Her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL para yatırmalısınız. İsterseniz bu parayı üç ayda bir de yatırabilirsiniz. Bu durumda üç ayda bir yatırmanız gereken tutar en az 300 TL ve en fazla 3000 TL olacaktır.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parası almak için yapmanız gereken her şeyi yaptığınızda ve Çeyiz Hesabınıza para yatırdığınızda üç yılın sonunda devlet size 4223 TL para verir. Devlet size bu parayı üç yılın sonunda evlenmeye ve Çeyiz Hesabınızdaki parayı çekmek istediğinizde verecektir. Eğer Çeyiz Hesabınıza üç yıl değil dört yıl boyunca para yatırmak isterseniz bu durumda devletin verdiği parayı dört yılın sonunda 4751 TL olarak alırsınız. Eğer Çeyiz Hesabınıza tam süre para yatırmak  ve çeyiz parasını tam olarak almak isterseniz sistemde beş yıl kalmanız gerekir. Devlet bu sürenin sonunda size 5000 TL para verir.

Çeyiz Parası ile Düğün Yapılır Mı?

Çeyiz parası ile düğün yapılıp yapılmayacağı tamamen sizin isteklerinize kalmış bir durumdur. Eğer sizin ve müstakbel eşinizin yaşı 24’ün altında ise bu durumda ikinizin de çeyiz parası alma olanağı vardır. Yani siz Çeyiz Hesabı açtığınızda ve para biriktirdiğinizde 5000 TL alırsanız eşiniz de bu işlemleri yaparak 5000 TL alabilir. Bu durumda biriktirdiğiniz paraya ek olarak toplam 10 bin TL almanız ve düğün masraflarınızı rahat rahat karşılamanız mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ