Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?

Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?
Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?

Çeyiz parası devlet tarafından verilen faizsiz ve bir yıl ertelemeli devlet destekli evlilik kredisidir. Bu krediyi almak için çeyiz hesabı açmanızın şart olup olmadığını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Çeyiz parası devletin evlenmek isteyen gençlere verdiği çok avantajlı evlilik kredisidir. Asıl adı devlet destekli evlilik kredisi ya da düğün kredisi olan bu kredi çeyiz parası olarak bilinmektedir. Evlenmek isteyen ancak birikimi olmayan ya da bankadan kredi çekemeyen gençler bu krediyi alabilmektedirler. Krediyi alan gençler düğünden bir yıl sonra kredi geri ödemesini faizsiz olarak yapmaktadırlar.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası almak bankadan kredi çekmeye göre daha az koşul gerektirse de pek kolay değildir. Bankalar kredi talep eden müşterilerinin yüksek kredi notu notuna ve aylık düzenli gelire sahip olmalarını beklerken devlet çeyiz parası almak isteyen kişilerin en az üç yıl ve en fazla beş yıl boyunca açtıkları çeyiz hesaplarına aylık düzenli olarak para yatırmalarını istemektedir. Bu kredi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın iş birliği sonucu verilmektedir.

Çeyiz parası alabilmek için 24 yaşınızdan gün almamış olmanız ve nakit paraya gereksinim duymanız zorunludur. Eğer hesaplarınızda çeyiz almak, ev döşemek ve düğün yapmak için yeterli paranız varsa bu krediyi almanız gereksizdir. Devlet başvuru yapan çiftlerin her birine beş yılın sonunda 5000 TL para vermektedir. Yani bir çift hesaplarında biriktirdikleri paraya ek olarak 10 bin TL para alabilmektedir.

Çeyiz Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Çeyiz parası alabilmek için öncelikle bankalardan birine başvuru yapmanız gerekir.
  • Başvuru yaptığınız tarihte 24 yaşınızdan gün almamış olmanız gerekir.
  • Başvurunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenir.
  • Başvurunuz kabul edilirse bankada Çeyiz Hesabı açtırırsınız.
  • Bankaya bireysel başvuru yapmanız gerekir. Eğer evlenmek istediğiniz kişi de ayrıca başvuru yaparsa hem siz hem de eşiniz ayrı ayrı kredi alabilirsiniz.
  • Bankada açtığınız çeyiz hesabına en az üç yıl ve en çok beş yıl boyunca her ay para yatırmanız şarttır. Her ay en az 100 TL ve en fazla 1000 TL para yatırmalısınız. Parayı isterseniz üç ayda bir olarak en az 300 TL ve en fazla 3000 TL şeklinde yatırma olanağınız vardır.
  • Üç yılın sonunda bankada biriken paranıza ek olarak devletten 4223 TL kredi alırsınız.
  • Dört yılın sonunda bankada biriken paranıza ek olarak devletten 4751 TL kredi alırsınız.
  • Baş yılın sonunda bankada biriken paranıza ek olarak devletten 5000 TL kredi alırsınız.
  • Üç yıldan önce sistemden çıkarsanız devletten kredi alamazsınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Yüksek Döviz Kuru Sorununa Çözüm Geldi

Devletten aldığınız krediyi kullandıktan ve düğün yaptıktan sonra bu parayı bir yıl sonra 24 ayda faizsiz olarak geri ödersiniz. Eğer çocuk sahibi olursanız geri ödemeye başlama tarihini bir yıl daha erteleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.