Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir ?

Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?
Çeyiz Parası Almak İçin Çeyiz Hesabı Açmak Şart Mı?

Çeyiz hesabı, en genel tanımıyla, evlenecek gençlere sağlanan bir devlet katkısıdır. Yurtiçi bankalardan, Türk Lirası olarak açılması gereken çeyiz hesabında amaç, evlenmek isteyen gençlerin yatırım yapmasını sağlamaktır. Çeyiz hesabında yapılacak devlet katkısı, birikimin %20’sini ve en fazla 5.000,00 TL’dir. Çeyiz hesabında ödemeler aylık en az 100 TL, en fazla 1.000,00 TL üzerinden yapılmalıdır. Ödemeler, çeyiz hesabı açtıran kişinin isteğine göre aylık ya da üçer aylık dönemlerde yapılabilmektedir.

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı veya mavi kart sahipleri, çeyiz hesabı açtırabilirler. 18 yaşını doldurmayan kişiler için çeyiz hesabı, bu kişilerin veli ya da vasisi tarafından açtırılabilir. Çeyiz hesabı şartları arasında yer alan en önemli ayrıntılardan biri, evlenecek olan çiftlerin 27 yaşını aşmamış olmasıdır. Evlilik tarihinde 27 yaşını aşan kişiler, çeyiz hesabında devlet katkısından yararlanamayacaktır. Yaş sınırının yanı sıra, evlenecek kişilerin açtırdıkları çeyiz hesabından devlet katkısından faydalanabilmeleri için, ilk evliliklerini yapmış olmaları şartı da aranmaktadır. Açılan çeyiz hesabı için verilecek devlet katkısından yararlanabilmek için, ödemelerin en az 3 yıl ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Üç yıldan az ya da aylık seçilen ödemelerde, bir dönemde 3 defadan fazla, üçer aylık seçilen ödemelerde ise, bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması durumunda, çeyiz hesabı iptal edilmektedir. Ayrıca, çeyiz hesabından bir dönem içinde en az iki defa para çekilmesi ve çekilen tutarın en az ödeme tutarında ödenmemesi, yine çeyiz hesabının iptal edilmesine neden olacak, bu gibi durumlarda devlet katkısından yararlanmak söz konusu olmayacaktır.

Çeyiz hesabının, ortak hesap olarak açılması mümkün değildir. Kişiler çeyiz hesabını ayrı ayrı açtıracaklardır. Çeyiz hesabı sadece bir defa açılabilir. Ayrıca, açılan çeyiz hesabının bir bankadan, diğerine aktarılması söz konusu değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası, PTT ve BIST Varlık Fonu'na Devredildi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.