Son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir terim var; “çeyiz hesabı”. Uzun vadeli olarak birikim yapmak, evlenirken devlet desteği almak isteyenlerin açabileceği bu hesap türü, evlenecek gençlere 3 yıl boyunca biriktirdikleri parayı, yine devlet desteği olarak verilen tutar ile birlikte geri almalarına olanak sağlar.

Her ay minimum 100 TL yatırma ve en az 3 yıl boyunca ödeme şartı ile birlikte sahip olabileceğiniz çeyiz hesabını, ilgili bankalara başvurarak açtırabilirsiniz. 2016 yılının en çok konuluşan ve en çok merak edilen konularından biri olan ve özellikle evlenmeyi düşünen gençlerin ilgisini çeken bu hesap türü, evlilik için yaptığınız birikimleri devlet desteğinden yararlanarak arttırmanıza olanak sunuyor.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Bu hesabı açabilmek için ilk evliliğinizi yapıyor olmanız ve 27 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Ayrıca 3 yıl boyunca beklemeniz ve her ay düzenli olarak 100 TL yatırmanız gerekiyor. Bütçenize göre her ay yatıracağınız tutarı da arttırmanız mümkün. 5000 TL’ye kadar sağlanan devlet desteği için çeyiz hesabını açtırabilmek için Türk vatandaşı olma koşulu da var. Bu şartları sağlamanız durumunda, ilgili bankalara giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

En Uygun Çeyiz Hesabı Açan Bankalar?

Son dönemde devletin evlilik kredisi olmak üzere evlenen gençlere verdiği destekler bitmek bilmiyor. Çeyiz hesabı açan bankaların sayısı oldukça fazla.  Ziraat bankası, Vakıfbank, İşbankası,  Halkbankası olmak üzere bir çok bankada çeyiz hesabı açabilir ve devlet desteği ile içerdeki paranız katlanarak büyür sizlere mutlu bir evlilik için ilk temeller atılır. Devlet destekli evlilik kredisi çeyiz hesabı birleştiğinde çiftlerin üzerindeki yük ciddi oranda azalacaktır.