Evlenmek isteyen çiftlerin desteklenmesi ve gençlerin evlilik kararı aldıklarında belirli bir birikime sahip olmalarını sağlamak amacı ile sunulan destek hesabına çeyiz hesabı adı verilmektedir. Bu hesapta belirli birikime ulaşan kişilere gerekli koşulları sağlamaları durumunda değişen oranlarda devlet desteği de verilmektedir.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı 

Aslında çeyiz hesapları bankaların birikimli mevduat hesabı kategorisinde yer alan hesaplardır. Bu hesaplar en az 3 yıllık olarak açılmakta, 3 yıl boyunca düzenli olarak belirlenen limitlerde hesaba para yatıran kişilere bu vadenin sonunda devlet katkısı sağlanmaktadır. Çeyiz hesabı devlet katkısı almak isteyen kişilerin mutlaka 27 yaşını doldurmadan önce evlilik gerçekleştirmeleri ve bu evliliğin ilk evliliği olması şartları bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler evlendikten sonra en geç 6 ayiçinde evlilik cüzdanı ve ilçe nüfus müdürlüğünden alacakları ilk evlilik belgesi ile beraber hesap açtırdıkları bankayı ziyaret ederek devlet katkısı alabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Hesap açma başvurusunu yapmış olduğu tarih itibari ile 24 yaşını doldurmayan ve daha önce evlilik yapmayan kişilerin çeyiz hesabı açmalarına izin verilmektedir. 18 yaşından küçüklere de çeyiz hesabı açılabilmekte olup bu durumda kişinin velisi tarafından hesap başvurusunda bulunulması gerekir. Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin kimlik belgeleri ile hesap açtırmak istedikleri şubeyi ziyaret etmeleri yeterlidir.

Çeyiz Hesabı Açan Bankalar 

Hemen hemen tüm bankalar çeyiz hesabı hizmeti sunmakta olup özellikle de Ziraat Bankası çeyiz hesabı bu alanda öne çıkmaktadır. Çeyiz hesabı açtırmak istiyorum diyen kişilere hizmet veren bir diğer banka da Halk Bankası çeyiz hesabı desteğidir. Buna ek olarak İş Bankası, Yapı Kredi ve Denizbank’ta çeyiz hesabı açan bankalar arasında bulunmaktadır.