Bankaların müşterilerine sundukları kredi ve hesap türlerinin bazılarında devlet destekli krediler ve hesaplar da bulunabiliyor. Çeyiz hesabı olarak adlandırılan bu hesap türü de devlet tarafından evlenmek üzere olan çiftlere sunulan bir destek hesabı programıdır. Devlet destekli çeyiz hesabı açılacak olan kişiler vadeli mevduat hesaplarına düzenli olarak birikimlerini yatırabilirler. Ayrıca bakanlığın katkıları ile evlenecek çiftlerin birikimleri de değer kazanmaya başlar.

Kimler Yararlanabilir?

Devlet destekli olan çeyiz hesabından yararlanabilmek için ilk kez evlenecek olmanız, 27 yaşından evleniyor olmanız, hesabınıza 3 yıl boyunca düzenli para yatırmanız ve Türk vatandaşı olmanız gibi şartlar aranmaktadır.

Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde 24 yaşınıza kadar devlet destekli çeyiz hesabı açarsanız ve düzenli yatırım yaparsanız çeyiz hesabınızı oluşturmuş olursunuz. Hesabınızı açabilmek için reşit olmak gibi bir zorunluluk da söz konusu değildir. 18 yaşını doldurmayan kişiler velileri ile birlikte hesabı açtırabilirler.

Hesaba Ne Kadar Yatırmak Gerekiyor?

Çeyiz hesabınıza en az 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde para yatırmanız gerekiyor. Katkı olarak yatırdığınız süre göz önünde bulundurularak %10 ile %20 arasında etkisini görebilirsiniz. En az 100 TL olarak yatırabileceğiniz tutarın en yüksek aylık tutarı ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Dilediğiniz takdirde 3 ayda 1 ödeme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

– 36 ile 47 ay arasında birikim yapanlar %10 oranında katkı alabilirler. Bu tutar 4.000 TL’yi geçemez.

– 48 ile 59 ay arasında birikim yapanlar için oranlar %15’dir ve en fazla 4.500 TL olur.

– 60 ay ve üzerindeki devlet destekli çeyiz hesabı yatırımları ise %20 katkıdan etkilenir. 5.000 TL’ye kadar nakit para desteği alınabilir.

Çeyiz Hesabı Katkısı Nasıl Alınır?

Çeyiz hesabı olan çiftler evlilik tarihlerinden en geç 6 ay sonra evlilik cüzdanı ve nüfüs müdürlüğünden alınmış olan ilk evlilikleri olduğunu gösteren belge ile katkı başvurusu yapabilirler. Hesabınızın yer aldığı bankanın size en yakın şubesine giderek hakkınız olan tutarı talep edebilirsiniz. Talep ettiğiniz tutar en geç 2 ay içerisinde sizlere toplu veya taksitler şeklinde ödenir.