Her geçen gün evlenmenin biraz daha zorlaştığı günümüzde gençlerin bu süreci biraz daha kolay atlatmalarını sağlamak adına devlet tarafından çeyiz hesabı açılması gündeme getirilmiştir. Peki, çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır, yararları nelerdir?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Bankalarda açılan tasarruf hesabı olan çeyiz hesabı belirli süreli olan ve bu sürenin sonunda hesapta bulunan tutar üzerine devletin de belirli oranda para aktarımında bulunduğu bir hesap türüdür. Genelde asgari 3 yıl süreli açılan hesapta biriktirilen tutar arttıkça alınacak olan katkı payı da artmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı olan bankalar üzerinden kimliğiniz ile başvuruda bulunmanız yeterlidir. 18 yaşından büyük olan kişiler kendileri şahsen hesap açtırma hakkına sahip olmakla beraber 18 yaşından küçük olan kişiler için ise anne ve babaları hesap açabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Nasıl İşler?

En az 36 ay boyunca çeyiz hesabına düzenli olarak ödeme yapan yani para yatıran kişiler 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları durumunda devlet katkısı hakkı kazanarak yatırdıkları paraları çekme imkanına kavuşurlar. Yapılan ödemeye bağlı olarak düzenli deme yapanlar 4 bin 200 ila 5 bin 200 lira arasında bir ek tutar almaya hak kazanırlar.

3 yıl boyunca hesaba para yatırma zorunluluğunun bulunması ve 27 yaşını doldurmadan kişinin evlilik yapması şartları bulunduğu için 25 yaşından gün alan kişilerin çeyiz hesabı açmalarına izin verilmemektedir. Yine ilk kez evlilik yapan kişilere bu hak verildiği için daha önce boşanmış olan kişilerin devlet katkısı alamayacakları için çeyiz hesabı yerine diğer tasarruf hesabı çeşitlerine yönelmeleri önerilmektedir.