Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak, Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren çeyiz hesabı, evlenecek kişilerin tasarruf yapmasını sağlayacak ve yapılan birikimlerden devlet katkısı sağlanacak bir hesap özelliği taşımaktadır. Yapılan birikimlerden, en fazla %20 oranında devlet katkısı sağlanacak olan çeyiz hesabından yararlanmanın ve çeyiz hesabı açtırmanın bazı şartlara bağlandığı çeyiz hesabı, evlenecek birçok gencin, evlilik hazırlıklarına yardımcı olacak.

Çeyiz hesabı açtırmak için, Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak şartı aranıyor ve yurtiçi banka şubelerinden, Türk Lirası cinsinden açılabiliyor. Çeyiz hesabı her kişi için tek bir hesap olarak açılıp, aynı kişinin birden fazla çeyiz hesabı açtırması mümkün olmuyor. Çeyiz hesabı, ortak açılamadığı gibi, açtırılan çeyiz hesabı, bankalar arası taşınamıyor. 18 yaşını dolduran kişilerin, istedikleri bir bankaya giderek, gerekli şartları sağlaması durumunda, çeyiz hesabı açtırması mümkün. 18 yaşından küçük kişiler için ise, çeyiz hesabını veli ya da vasi açtırabiliyor.

Çeyiz hesabında devlet katkısından yararlanabilmek için, çeyiz hesabı sahibi kişinin, evlilik tarihinde 27 yaşını doldurmamış olması ve ilk evliliğini yapıyor olması şartı aranıyor. 27 yaşını geçen ve ilk evliliğini yapmayan kişilerin, devlet katkısından yararlanması mümkün değil. Çeyiz hesabı açtıran kişilerin, devlet katkısından yararlanabilmeleri için, evlilik tarihinden önce, 3 yıl düzenli olarak ödemelerini yapmaları gerekiyor. Ödemesi düzensiz olan kişilerin çeyiz hesabı iptal edilebiliyor.

Çeyiz hesabı açtıran ve belirlenen tüm şartları yerine getiren kişilerin, evlilik tarihlerinden itibaren, 6 ay içinde başvurmaları durumunda, kendilerine devlet katkısı ödeniyor. Devlet katkısını almak isteyen kişilerin, ilgili banka şubesine, evlilik cüzdanları ve ilk evlilikleri olduğuna dair nüfus müdürlüklerinden aldıkları belge ile başvurmaları, hak ettikleri devlet katkısını almaları için yeterli oluyor. Devlet katkısının geri ödenmesi için başvuran çiftlerin, ödemeleri en geç 2 ay içinde yapılıyor