Evlenmek istiyorum diyen ancak maddi sorunlar nedeni ile bir türlü bu isteğini gerçekleştiremeyen kişilere yönelik olarak gerçekleştirilen hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Devlet destekli evlilik kredisi paketinden sonra çeyiz hesabı da hayata geçirildi. Peki çeyiz hesabı nedir, nasıl çeyiz hesabı açılır?

Devlet destekli çeyiz hesabı açma işleminden yararlanmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olmaları gerekmekte ya da 18 yaşından küçük kişiler için bu işlemi velayeti elinde olan kişinin yapması gerekir. Bu hesabın sunduğu en büyük avantaj hesapta para biriktiren kişiler biriktirdikleri tutar üzerinden yüzde 20 ‘ye kadar olan tutarlarda devletin de deste vermesidir. Yani 10 bin lira biriktiren kişiye devlet bu tasarrufunun üzerine 2 bin lira çeyiz desteği vermektedir.

Hesabın amacı evlenme çağı gelene kadar kişilerin kredi borcuna girmeden düğün masrafları için kullanabilecekleri belirli bir tutarı biriktirebilmeleridir. Yani küçük yatırımlar yapılarak kişinin kendisini geleceğe hazırlaması amaçlanır. Çocuk adına çeyiz hesabı açtırılması bu nedenle çok önemlidir. Çünkü bu sayede çocuk büyüyene kadar hesaba yatırılan tutarda büyüyecek ve aileler çocuklarını evlendirirken pek çok sorun yaşanmasına neden olan maddi meseleler ortaya çıkmadan çözülmüş olacaktır. Ziraat Bankası çeyiz hesabı en çok tercih edilen çeyiz hesabı açma yöntemi olup banka şubelerinde detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.