Cepten kredi başvurusu yapan çok kişi vardır. Ancak bunların onaylanıp onaylanmadığı konusunda sorulan sorular da çoktur. Yazımızda cepten yapılan kredi başvuruları konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Cepten kredi başvurusu son yıllarda çok fazla artış gösterdi. Artık bankalar müşterilerin şubeyi ziyaret etmeden cepten kredi başvurusu yapmalarını sağlayan sistemlerini güçlendiriyorlar. Üstelik cepten yapılan kredi başvurularının cevapları da banka tarafından çok hızlı bir şekilde SMS ile cep telefonlarına gönderiliyor. Cepten yapılan kredi başvurularının hepsi elbette onaylanmıyor.

Cepten Kredi Başvurusu Nedir?

Hemen hemen tüm bankalar artık kredi başvurularının cepten, internetten, mobil uygulamadan, ATM’den yapılmasını sağlıyor. Bu sistem hem bankaların işini çok kolaylaştırıyor hem de şubelerdeki kalabalığı önlüyor. Bankacılık artık şubesi bankacılık şeklinde değişim gösteriyor. Sistem aynı zamanda müşterilerin işini de kolaylaştırıyor. Müşteriler kredi almak için şubeye gitmek zorunda kalmıyor. Cepten kredi talep ederek aynı gün için de onay alabiliyorlar ve üstelik krediyi hesaplarında görebiliyorlar. Peki, cepten yaplan kredi başvuruları neye göre onaylanıyor ya da onaylanmıyor? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cepten Kredi Başvurusu Avantajlı Mıdır?

Cepten kredi başvurusu yapmak her ne kadar çok hızlı ve kolay başvuru yapmanızı sağlasa da kredi talebinizin onaylanacağı konusunda bir garanti vermez. Bu yüzden kredi başvurunuzu gerçekleştirirken pek çok kıstası göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin talep ettiğiniz kredi tutarı çok önemlidir. Kredi tutarının geri ödeme taksitleri, sizin maaşınızın yarısından fazla olmamalıdır. Yüksek kredi talep etmeniz durumunda başvurunuza banka tarafından onay verilmez.

Cepten kredi başvurusu yapabilmeniz için kredi notu ortalamanızın da az riskli ya da riskli kategorisinde olmaması gerekir. Bu durumda banka kredi talebinize yine onay vermeyecektir. Bazı bankalar sadece kendi müşterilerinin bu kanallar aracılığıyla yaptığı başvuruyu kabul ederken, bazı bankalar da kendi müşterisi olmasa kişinin başvurusunu cepten almaktadır.

Cepten yaptığınız başvuru türü gelir belgesiz kredi başvurusu sınıfına girmektedir. Bu yüzden bankalar ancak belirli bir tutara kadar olan kredi başvurularını cepten kabul etmektedirler. Belirlenen tutarın üstünde kredi almak için şubeye evraklarınızla başvurmanız gerekebilir.

Bankaların istediği SMS türü de birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalar sadece T.C. kimlik numarasının SMS olarak gönderilmesini kabul ederken bazıları da T.C. kimlik numarasının yanı sıra talep edilen kredi tutarının ve isim ile soy ismin gönderilmesini istemektedirler. Sonuçta cepten kredi başvurusu bu kriterlerin tümünü göz önünde bulundurarak yaptığınız takdirde yüksek olasılıkla onaylanmaktadır.