Bankalardan kredi kullanan kişiler bunun karşılığında bankaya pek çok isim altında yüksek tutarlarda masraf ödemektedir. Ödenen kredi masrafları listesinde yer alanlardan biride kredi dosya masrafı kalemidir.

Bankadan kredi kullanırken bankalar iki seçenek sunar. Bunlardan ilki yüksek kredi faiz oranları üzerinden yararlanarak dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kullanmak bir diğeri ise düşük kredi faiz oranları ile dosya masrafı ödeyerek ihtiyaç kredisi kullanmaktır.

Dosya Masrafı Ne Kadar?

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilere kredi imkanı sunan bankaların talep ettikleri kredi dosya masrafı tutarları gerek çekilen kredi tutarı, gerek kredi ödeme vadesi gerekse de tercih edilen bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Bazı bankalar düzenledikleri ihtiyaç kredisi kampanyaları ile dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kullanımına izin verirken yapılması gereken kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi karşılaştırması yapılarak en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğini sunan bankayı belirlemektir.

Dosya Masrafını Geri Alma 

Bankadan kredi kullanan ve bunun karşılığında kredi dosya masrafı tahsil edilen kişilerin ilk yapmaları gereken bu masrafın dekontunu alarak bağlı bulundukları ilçelerde yer alan Kaymakamlık binalarında yer alan Tüketici Hakem Heyeti mahkemelerine başvuruda bulunmaktır. Bu konuda verilen yargıtay kararı bulunduğu için aleyhinizde karar çıkarılarak bu tutarın tarafınıza iade edilmesi sağlanacaktır.