Çekilen Kredi Nasıl İptal Edilir?

Ekonomide Bugün

 

Ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankaya kredi başvurusu yapan bireyler bilindiği gibi, banka ile arasındaki sözleşmeyi onayladıktan sonra kredisini kullanabilmektedir. Talep edilen kredi tutarının hazır olması ve bireyin her türlü olasılığı kabul etmesi üzerine kredi kullanılabilir. Bu nedenle kişi çekmiş olduğu krediyi hiçbir sebep göstermeden iptal edemez. Bankadan alınan kredinin kısa bir süre içerisinde kapatılması gerekmektedir.

Değerli okuyucular kredinin iptal olması her üründe maalesef mümkün olmayabilir. Bazı kredilerin erken kredi kapatmayla ilgili cezaları bulunabilir. Bankanın bir kişiye kredi vermesinin en büyük sebebi, kullanılan kredi miktarı doğrultusunda kar elde etmektir. Bu nedenle kişi krediyi erken ödemek isterse bankanın belirlediği koşullar altında erken ödeme cezası ödemek durumunda kalır. İşte bu yüzden kredi almadan önce ihtiyacınızı gözden geçirmeniz son derece yararınıza olur. Kredilerin çoğunda zorunlu olarak yapılan hayat sigortası müşteriler ve banka arasında soruna yol açabilir. Böylesi durumda sadece krediyi değil hayat sigortasını da iptal ettirmek zorunda olduğunuz için, birçok işlemde cezai şartlara yönelik masrafları kendi cebinizden karşılamanız gerekmektedir.

Değerli okuyucular erken ödeme cezası ne kadar? Sorusunun cevabı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalarda cezai işlem ücreti çok yüksek olurken, bazı bankalardan bu işlemin herhangi bir cezası bulunmayabilir. Bu durum nasıl bankanın politikasına bağlı ise, cezai koşullarda bankanın ilkelerine bağlı olarak süreklilik gösterir. Kendi taleplerinizi ve hakkınızı iyi yönetebilmek için muhakkak banka kredisinde verilen sözleşmenin tamamen okunması gerekmektedir. Sözleşmeden bu tür bilgilerin hepsi yer aldığı gibi, yapacağınız herhangi bir itirazın olumlu geçmesini sağlamak sizin elinizde. Bilmediğiniz konuda yapacağınız itirazlar sizin üzerinizde olumsuz etki bırakabilir. Kredi sözleşmesi okunmadığı taktirde bankanın belirlediği tüm şartları kabul ediyorum ve her türlü cezai işlemiş yerine getireceğim demek zorunda kalırsınız.

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda aldığınız krediyi iptal etmeniz pek mümkün görünmüyor. Çünkü alınan kredi üzerinden bankanın kazanmayı talep ettiği belli bir faiz oranı vardır. Bazı cezai işlemleri karşıladığınız sürece banka almış olduğunuz krediyi iptal edebilir. Kredi notu doğrudan ilgilidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ