Ticaret hayatında en çok kullanılan ödeme araçları arasında ilk sıralarda yer alan çekler vadeli ödeme araçlarıdır. Çekin vade tarihi gelmesine rağmen ödenmemesi durumunda çekin yazılması olarak ta bilinen karşılıksız çek durumu ortaya çıkar. Çekin tahsil edilmesi için bu durumda alacaklının daha fazla çaba göstermesi gerekir ki bazen çekin yazılması da tahsil edilmesi için yetersiz kalmaktadır.

Çek Raporu Nedir?

Sorgulama yapılan kişi ya da kurumun geçmiş dönemde yazarak ödemiş olduğu tüm çekler ile ödeme bekleyen tüm çeklerin dokümanını gösteren özel rapora çek raporu adı verilmektedir. Çek raporu KKB tarafından kurulan Findeks internet sitesi üzerinden verilmektedir. Findeks ticari müşteriler için sunulan bu hizmetten yararlanmak isteyen kişi, kurum ve işletmelerin öncelikle üyelik işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Çek Raporu Sorgulama

Çek raporunun alınması çek yazan firma, kurum ve kişinin güvenirliğini ortaya koyması açısından çok önemlidir. Çünkü sık sık çeki yazılan bir firma ile şimdiye kadar kestiği tüm çekleri tam vadesinde ödeyen bir firmanın ticari potansiyeli kesinlikle bir tutulmamalıdır. Bu nedenle artık çekli işlemlerde ticaret hayatında ilk kez çalışacak firmalar çek raporu sorgulama hizmetinden yararlanmayı tercih etmektedir.

Çek Raporu Nasıl Alınır?

Çek raporu almak için yapılabilecek 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki internet şubesi üzerinden krediler kategorisini ziyaret ederek bu bölümde yer alan çek raporu sorgulama linkini tıklamaktır. Açılan yeni sayfada sizden istenen doğrulama bilgilerini girerek rapor sorgulama işlemlerinizi tamamlamanız mümkün olacaktır.

Bir diğer yöntem ise Findeks ticari üyelik işlemlerini tamamlayarak Findeks internet sitesi üzerinden sorgulama yapmaktır. Findeks sistemin kendi kurucusu olduğu için bu site üzerinden de her zaman güvenerek işlem yapmanız mümkündür.