Çek kırdırma sık sık duyduğunuz ve fakat ne olduğunu bilmediğiniz bir ifade olabilir. Çek kırdırma, çeki vadesi gelmeden evvel ve belli oranda komisyon kesilmesi sonucunda şirketlerden ya da kişilerden tahsil etmektir. 

Çek kırdırma işlemini elinizde bir çek olduğunda bu çeki vadesinden önce tahsil etmek istediğinizde yaparsınız. Diyelim ki bir hizmet verdiniz ya da ürün sattınız ve bunun sonucunda bir çek aldınız. Çek, kısa vadeli borçlanma araçlarından biridir. Yani size borçlanan kişi, borcunu ödeyeceğine dair bu araçla garanti verir. Bu çekin üstünde size çeki veren kişinin adı, imzası ve bu çeki tahsil edebileceğiniz tarih yazar. Sizin çeki tahsil edeceğiniz tarihe kadar geçmesi gereken bir vade vardır. Siz bu vade geçmeden ve çekin üstünde yazan tutarı tahsil etmek için belirtilen tarih gelmeden paranızı tahsil edemezsiniz. Ancak bu tarihten önce paranızı almak isterseniz bunun da bir çözümü vardır. Bu da çek kırdırmaktır. Çek kırdırma, elinizdeki çeki vadesinden önce bozdurmak ve bir komisyon karşılığında paranızı almanız anlamına gelmektedir. Ancak çeki vadesi gelmeden kırdırdığınız için çekinizi kıran kişi ya da şirket sizden komisyon alacaktır. Bu komisyon, çekin üstünde yazan tutarın yüzde dördü ile yüzde yedisi şeklinde belirlenmiştir. Çek kırdırma işlemini yapabileceğiniz şirketler vardır. Bunların hangi şirketler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Çekinizi vadesinden önce kırdırmak ve paranızı almak istiyorsanız bu işlem için güvenebileceğiniz tek kurum factoring şirketleridir. Factoring şirketlerinin yaptığı işlemler tamamen yasaldır. Üstelik bu şirketler BDDK tarafından denetlenmektedirler. Türkiye’deki factoring şirketlerinin hangileri olduğunu öğrenmek ve bu şirketler hakkında bilgi almak için bddk.org.tr websitesine girebilir, buradaki factoring şirketleri listesini inceleyebilirsiniz. Çek kırdırma işlemi için faktoring şirketleri ile görüşmeniz gerekir. Bu şirketler sizden belirli tutarda komisyon alırlar. Komisyon tutarı, çekin tahsil edilmesi gereken tarihe kadar kalan vade hesaplanarak belirlenmektedir. Bu aslında şirketin sizden ne kadar faiz alacağını belirler. Yani paranın tahsil edileceği tarih ile çekin kırdırıldığı tarih arasındaki fark, şirketin sizden alacağı faizi ortaya çıkarır. Çek kırdırma şirketlerin nakit para gereksinimlerini karşılamalarını sağlar. Böylece şirketler çekin vadesini beklemek zorunda kalmazlar.

Çek kırdırmak istediğinizde karşınıza çek kırdırma işlemi yaptığını söyleyen başka kurum ve kişiler çıkabilir. Ancak bunların tümü elbette iyi niyetli değildir. Hatta çek kırdığını söyleyen kişilerin çoğu kötü niyetli kişiler ve mafya gibi insanlardır. Bu yüzden çek kırdırmak istediğinizde size paranızı vereceğini söyleyerek sizden çeki isteyen kişilere inanmamanız gerekir. Factoring şirketleri varken ve bunlar yasal işlemler yaparken başkalarına inanmanız çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Üstelik bu kişiler ve kurumlar sizden hakları olmamasına rağmen yüksek tutarda komisyon ya da faiz isteyebilirler. Bu yüzden bu kişilere ve factoring şirketleri dışındaki kurumlara inanmamalısınız.