Çekin karşılıksız çıkması günümüzde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bir mal ya da hizmet karşılığında size verilen çekin karşılıksız çıkması durumunda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Çek, pek çok kişi tarafından kullanılan kısa süreli borçlanma araçlarından biridir. Bir mal ya da hizmet aldığınızda eğer bu mal ya da hizmetin tutarını nakit olarak ödemezseniz bu durumda çek verebilirsiniz. Çekin üstüne borçlandığınız tutarı ve bu tutarın alacaklı tarafından bankadan tahsil edilebileceği tarihi yazarsınız. Bu tarih, çekin vadesidir. Vade dolduğunda çeki verdiğiniz kişi bankaya çekle gider ve çekin üstünde yazan tutarı bankadan çeker. Ancak bazı durumlarda çekle birlikte bankaya giden alacaklı bankadan çekin üstünde yazan tutarı tahsil edemeyebilir. Bu durumda çek karşılıksız çıktı demektir. Yani size çeki veren kişinin banka hesabında çekin üstünde yazılı olan tutar yok ya da bu tutarı karşılayacak kadar para yok demektir. Hatta o hesapta hiç para bulunmayabilir. Çekin karşılıksız çıkması alacaklı tarafı zor bir hâle sokar. Çek karşılıksız çıktığında ne yapabileceğinizi ve hangi kurumlara başvurabileceğinizi bilmeniz gerekir. Yazımızın devamında çek karşılıksız çıkarsa ne yapabileceğinizi anlattık.

Çek karşılıksız çıktığında bankanın size belirli bir tutarda ödeme yapması şarttır. Yani diyelim ki siz çekin üstünde yazan tutarı almak üzere bankaya gittiniz ancak çek karşılıksız çıktı. Bu durumda bankanın size 1200 TL para ödemesi şarttır. Eğer çekin üstünde yazılı olan tutar 1200 TL’ye eşit ya da 1200 TL’nin altında ise banka size çek tutarının tümünü öder. Eğer çekin tutarı 1200 TL’nin üstünde ise bu durumda banka size sadece 1200 TL öder. 2015 yılından önce çeklerin karşılıksız çıkması hâlinde bankaların ödemek zorunda olduğu tutar 600 TL idi. Sonra bu tutar 1200 TL’ye çıkarıldı. Siz de elinizdeki çekin karşılıksız çıkması hâlinde bankaların size bu ödemeyi yapması gerektiğini bilmelisiniz. Ancak bu aşamadan sonra yapmanız gereken şeyler vardır. Öncelikle banka size ödeme yaptıktan sonra çekin üstüne adınızı soyadınızı ve T.C. kimlik numaranızı yazar. Bu bilgilere banka ayrıca ödediği tutarı ve sizin alacağınız kalan tutarı ekler. Size bunun bir fotokopisini verir. Çek bankada kalır. Sizin işte bu fotokopiyi Cumhuriyet Başsavcılığına ve icra müdürlüklerine götürmeniz gerekir. Size bu çeki veren kişi hakkında suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Cumhuriyet Başsavcılığı kişi hakkında 5941 sayılı çek kanununa göre işlem yapar. Çünkü bu kanuna göre karşılıksız çek vermek bir suç olup bu kişiler hakkında üç yıl ile beş yıl arasında hapis cezası istenir.  Ayrıca icra müdürlüğü bu kişiden alacaklının hakkı olan tutarı almak için icra işlemi başlatır.

Çekinizin karşılıksız çıkması durumunda kanunlara göre işlem yaparsanız çek tutarını kişiden bir şekilde alabilirsiniz. Ancak sizden çeki isteyip bu tutarı o kişiden tahsil edebileceğini söyleyen mafya benzeri kişilere güvenmemeniz gerekir.