Borsa nedir?

Yeni yatırımlar yapmak ve rakiplerine karşı konumunu güçlendirmek için hisselerinin bir bölümünü halka açmaya karar veren şirketlerin yatırımcılardan para topladığı pazara borsa denir. Her ülke kendine has bir veya birkaç borsaya sahiptir. Türkiye de Borsa İstanbul (BIST) ile yatırımcılarla şirketleri bir araya getiren ülkeler arasında yer alır.

Toplam piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük borsaları ise süper güç ABD’de bulunur. Temelleri 1792 yılında meşhur Walll Street’te atılan New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) halihazırda dünyanın en büyük borsası konumundadır. Nasdaq borsasında daha fazla şirket işlem görüyor olsa da NYSE’nin toplam hacmi Tokyo, Londra ve Nasdaq borsalarının tümünden daha büyüktür.

Bir diğer ABD borsası Nasdaq ise 1971’de kurulmuştur. Nasdaq yola ilk çıktığında tezgahüstü piyasa olarak işliyordu, ancak bugün her türden hisse bu dev borsada işlem görmeye devam ediyor. Ancak Nasdaq’ta listelenen şirketlerin çoğunluğu teknoloji firmalarından oluşur.

Canlı Borsa Nedir?

Borsa İstanbul pay piyasasını anında olan değişkenlerle takip edebilmek, yatırımcılar için gerçekten çok önemli bir ayrıcalıktır. Canlı borsa birebir olarak yakından takip ettiğiniz sistemden, değişkenleri anında değerlendirme fırsatı vermektedir. Yükselişte olan borsa işlem hacmi ile ve potansiyeli ile birlikte daha fazla yatırımcıyı kendine çekmeye devam ediyor.

Canlı Borsa Nedir?

Ekonomik parametrelerin bu sistem içerisinde çok büyük önem taşımaktadır. İniş çıkışlar, dalgalanma ve kriz belirtileri, piyasanın hareketli yapısını oluşturan en önemli unsurlardır. Elbette ki şirketlerin halka arz edilmiş hisse senetleri, değer kazandığında veya kaybettiğinde yatırımcılara önemli avantajlar sağlamaktadır. Parasını yastık altında tutmak yerine iddialı bir kazanç sistemi ile değerlendirmek isteyen herkes, internet üzerinden bu ekranı takip edebilir ve gelişmeleri inceleyebilir.

Canlı ve hareketli olan yapısıyla yatırımcılar için mükemmel bir fırsatın adresi konumuna gelen canlı borsa, yatırımcıların güvendiği ve bilgi olarak değerlendirdiği bir sistemdir. Aynı zamanda bu sistem üzerinden anında işlem yapabilme fırsatı, kazanç ve fırsatlar için daha cazip bir altyapı oluşturmaktadır.

Halka arz edilen ve yatırımcılarına para karşılığı hisse dağıtan her şirket, borsada açık ve şeffaf bir biçimde işlem görür. Her borsanın seans saatleri farklıdır, ancak Borsa İstanbul (BIST) hafta içi saat 9:40 ila akşam 18:00 saatleri arasında yatırımcılara işlem yapma imkânı sunar.

Bu saat aralıklarında yatırımcıların hissedarı oldukları şirketin iniş çıkış grafiklerini inceleyip buna göre pozisyon alması gerekir. Tabii uzun vadeli yatırım planı yapıldıysa canlı borsa grafiklerini takip etme gereği duyulmayabilir. Ancak sürekli al-sat yapan ve birçok şirketin hissesini takip eden yatırımcılar, bu sayfada yer alan canlı borsa takip ekranından ücretsiz olarak faydalanabilirler.

BIST’in toplam puanından tutun, hissedarı olduğunuz şirketin anlık grafiğine dek birçok detaylı bilgiye bu sayfa üzerinden ulaşabilmek mümkün. Keza Bitcoin ve Litecoin başta olmak üzere çeşitli kripto para birimlerinin fiyat takibini de sitemiz vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.

Canlı Borsa Yatırımı

Parasını hisse senetleri ile değerlendirmek isteyen ve bunun içinde tanınmış firmaları seçen önemli bir kalabalık toplum var. Yatırımcı olarak gördüğümüz bu insanların borsayı anbean takip etmesi, elbette ki en doğal durum.Yılın ilk aylarında yükseliş gösteren borsanın bu zamana kadar bu yükselişi sürdürmesi, kimi çevrelere göre sürpriz oldu. Yatırımcılar için bunun çok olumlu bir gelişme olduğunu söylemek lazım.

Öncelikli olarak yatırımcı olma konusunda atacağınız adımlarda, küçük girişimler ve tecrübe kazanacağınız projeler sizin için daha geçerli yöntemler ortaya koyabilir. Yoksa yaşanan ani düşüşler bu sistemde sonunuz olabilir. Elindeki sermayeyi değerlendirmek isteyen ve sistem içerisinde tecrübesini arttırmak isteyen yatırımcılar, az da olsa bir hisse alarak bu sistemi takip etmeye devam etmektedir. Zaman içerisinde kazanılan tecrübe, insanların birer canlı borsa yatırımcısı olmasına katkı sağlamaktadır.

İnternet ve gelişmiş imkânlarla beraber, ana dağıtıcı olabilmek için önemli bir yatırım gerekiyor. Borsa İstanbul imkânlarını daha geniş kitlelere ulaştırmak, özellikle de bunu anında yapabilmek, çok önemli yatırımları mecbur hale getirmektedir. Borsanın hedeflerine ve amacına uygun adımlar atabilmek için, anlık ve güncel bilgi gerçekten çok önemlidir. Menkul kıymetlerin değer kazanması ve bundan anında haberdar olmak, gerçekten insanlara ve tüm yatırımcılara önemli derecede fırsatlar sağlamaktadır. Aynı şekilde değer kaybı konusunda hemen haberdar olmak, alınacak tedbirler açısından büyük önem taşımaktadır.

Canlı borsa yayınlarına doğru noktadan ulaştığınız anda, bu anlattığımız konularda gerçekten avantajlı bir durumda olabilirsiniz.
Ana dağıtıcı sisteminin maliyet olarak belli bir rakamı karşıladığını ve en yeni bilgileri ulaştırmak için muazzam bir altyapıyı kullandığını söylemeliyiz. Bu şekilde internet üzerinden takip ve işlem fırsatı, sistemin daha geniş kitlelere yayılması ve katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde Canlı Borsa Çalışmaları

Yoğun bir mesai harcayıp her an insanların hizmetinde olan bir piyasayı önünüze getiren canlı borsa, teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanıyor. En başta iletişim konusunda internet ve avantajları, cazip fırsatlara ulaşma konusunda çok önemli bir yöntem haline geldi. Borsa gelişmelerini her anını değerlendirerek takip etmek, yatırım fırsatları için gerçekten iyi bir altyapı oluşturmaktadır.

Yükselişlerde hisse senedini satmak veya düşüşlerde zararı minimum seviyede tutmak için, yine hisse senetlerini elden çıkarmak çok önemlidir. Bunun için bilgiye çabuk ve güvenilir bir şekilde ulaşmak çok önemlidir. Zaman bilgi ve iletişim çağı olduğu gibi, yatırımların da yine bu sistemlerden çok fazla ve hızlı bir şekilde etkilendiğini görüyoruz. Borsa İstanbul hisse senetlerinin değer artışını ve değer kaybını bu sistem üzerinden takip etmek, size zaman ve aynı zamanda para kazandıracaktır.

Canlı borsa konusuna değinmeden önce öncelikli olarak borsa nedir? Bu konuda açıklama yapmak daha mantıklı olacaktır. Pek çok farklı sektörde üretim yapan firmanın halka arz edilmesinden sonraki dönem çok önemlidir. Belli bir değere sahip olan hisse senetleri ekonomi değişkenleri sebebiyle yükselebilir veya düşebilir. Aslında arz talep dengesinin bu konuda çok etkili bir unsur olduğunu söylemek önemlidir. İyi bir yatırım olarak görülen hisse senetleri kazanç için bir fırsat olduğu gibi, iyi bir öngörüye sahip olmadığınız takdirde kayıp yaşamanıza neden olabilir.

Gelişen teknoloji ve en başta da internet avantajları ile birlikte borsa sistemini canlı olarak takip etmek gerçek manada bir avantaj olarak görülüyor. İnsanlar dilediği takdirde ekran başından bir yatırımı yapabilir veya fırsatları değerlendirebilir. Esasında canlı takip pek çok konuda insanlara hatırı sayılır avantajlar sağlamaya devam ediyor. Borsa konusunda atılacak tüm adımlardan önce istatistik değerlendirmesi yapmak, mevcut riskleri her zaman hesaba katmak ve öngörülü olmak çok önemlidir. Elbette ki sağlam bir altyapı ve bilgi birikimi ile birlikte bu konuda yapılan yatırımların kazanç için iyi bir fırsat oluşturduğunu söyleyebiliriz. Hele ki yükseleceğini ön gördüğünüz bir şirketin hisse senedi, hatırı sayılır kazanç için gerçek manada bir fırsat oluşturabilir.

Bilinçli yatırımcının güvenilir adresi olan borsa çok büyük rakamların döndüğü önemli bir platformdur. Burada gözle görülür bir gelişime sahip önemli yatırım unsurları insanların kazanç elde etmesi için önemli bir altyapı sağlamaya devam ediyor. Reel üretim sektörü ve farklı sektörel girişimlerde ortaya konan çalışmalar, firmaların değerini halk nezdinde yükseltiyor veya düşürüyor. Eğer burada yükselmesini planladığınız ve tahmin ettiğiniz bir hisse senedi varsa, bunun yatırım için bir fırsat olduğunu söylemek gerekiyor. Bazı durumlarda bu öngörü iyi bir kazanç için mükemmel bir altyapı oluşturabilir. Tecrübe ve zaman içinde elde edilmiş olan deneyim canlı borsa yatırımcısı olmak için gerekli faktörler arasında yer almaktadır.

Yaptığınız yatırımın her zaman isabetli olacağını söylemek mümkün değil. Aksi takdirde bu iş bir kazanç fırsatı oluşturmazdı. Piyasayı iyi okumak ve bundan önce yaşananları değerlendirip geçmişten ders almak, borsa yatırımcılığı için gerçekten çok önemlidir. Hele ki canlı borsa mevcut riskleri ile beraber önemli bir yatırım fırsatı olarak karşımıza çıkıyor. Burada yatırım yaptığınız hisse senedinin değer kaybı olduğu zaman soğukkanlılığı elden bırakmamak gerekiyor.

Eğer ilerleyen zamanlarda bu değer kaybının artacağını düşünüyorsanız zararınız olsa bile hisse senetleri elden çıkarmak en azından zarardan elde edilen bir kar ve kazanç olarak görülebilir. Diğer bir şekilde tekrardan değerini yükseleceğini düşündüğünüz hisse senetleri ise biraz beklemeyi gerektirebilir. Hemen kadar fırsatların adresi olsa da canlı borsa çok hareketli bir pazar olup belli riskleri de bünyesinde barındırmaya devam etmektedir.

Borsa alım-satım incelikleri nelerdir?

Çoğu kişi borsayı bir kumar olarak görür. Fiyatların öngörülemezliği, şans faktörünün yüksek oluşu gibi etkenlerden dolayı toplumda böyle bir anlayışın yaygın olduğu doğru. Ancak borsa sanılanın aksine bir kumar değil, sabırlı olanın ve doğru adımı doğru zamanda atanın kazandığı bir mecradır. Borsada alım satım yaparken hissenin geleceğini tahmin etmek ancak zaman içinde tecrübe kazanmakla mümkündür. Karmaşık grafikleri okumak, teknik terim ve tabirlere aşina olmak da zaman gerektirir.

Hırs yapmamak, kârın azına da razı gelmek ve aç gözlü olmamak muhtemel kayıpları önlemek adına yapılabilecek akıllıca seçimler arasında yer alır. İnternetten okuduğunuz, kimliği belirsiz kişilerin yatırım tavsiyelerine kulak vermek de zarara uğramanıza yol açabilir. Her ne olursa olsun yatırımlarınızı kendi bildiğiniz doğrultuda yönlendirmek, elinizdeki parayı kaybetseniz dahi tecrübe kazanmanıza yardımcı olacaktır. Twitter ve borsa sitelerinden uzman yorumlarını takip etmek de işe yarayabilir.

Öte yandan sabır ve disiplin de küçük yatırımcının olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Risk faktörünü doğru değerlendirmek, gerektiğinde “Zararın neresinden dönülürse kârdır” anlayışını benimseyip yanlış zamanda sabretmemek de bunlara dahildir. Ancak ufak bir zararda dahi hemen panik yapıp eldeki hisseleri yok pahasına satmak, sonradan “ah vah” etmeye yol açabilir.

Tüm bunlara ek olarak her zaman için yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız miktarda bir parayla borsaya girmek, şirketlere hissedar olmak da küçük yatırımcılar için uygundur. Büyük bir iştah ve aç gözlülükle varını yoğunu hisse senedine yatıran, hayalini kurduğu getiriye ulaşamayıp borç batağına saplanan küçük yatırımcıların hikayeleri sürekli tazeliğini koruyor.