İşten çıkan ya da çıkarılan kişilerin en büyük sorunları hemen iş bulamamaları halinde bir süre sonra devam eden düzenli ödemeler nedeni ile maddi sıkıntıya düşmeleridir. Düşülen bu sıkıntıdan çıkış yolu olarak ise genelde kredi çekilmesi kurtuluş olarak görülmektedir. Peki çalışmayanlara kredi veren bankalar var mıdır?

Öncelikle bankadan kredi onayı alabilmeniz için mutlaka belgeleyebileceğiniz düzenli bir gelire sahip olmanız gerekir. Yani çalışmadığınız için maaş bordrosu beyan edemiyorsanız bu durumda gelir olarak gösterebileceğiniz başka bir belge sunmanız istenir. Yani bankada mevduatınız bulunuyor  ve faiz geliri elde ediyorsanız bu geliri gösteren banka hesap cüzdanı, kira geliri elde ediyorsanız da kira kontratı gibi farklı belgeler beyan etmeniz istenir.

Bu belgeleri sunabilen kişiler çalışmasalar dahi kredi onayı alabilir. Ancak hiçbir şekilde düzenli gelire sahip olmayan kişilerin kredi onayı almaları mümkün değildir. Yani kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun aylık belgelenebilir bir gelire sahip değilse kredi başvurusunun kabul edilmesi kabul edilemez.

Bu aynı sizin çalışmayan birine ne kadar güvenirseniz güvenin borç vermek istememenize benzer. Bankalar zarar etmemek uğruna mutlaka her kullandırdıkları krediyi garanti altına almak ister ve bu amaç ile çalışmayan kişilere kredi ya da kredi kartı verilmez. Burada kredi onayı almanın tek yolu altın teminatlı kredi gibi teminat karşılığı kredi kullanmak için başvuruda bulunmaktır ki bu durumda bile kredi onayı alınmasına kesin gözü ile bakılamaz.