Pek çok konuda büyük kolaylıklar sağlaması açısından her geçen gün daha fazla tercih edilen kredi kartları belirli şartlara sahip olan kişilere verilmektedir. Bunlardan biride kredi kartı almak istiyorum diyen kişinin mutlaka aylık belgelenebilir bir gelire sahip olmasıdır. Peki, çalışmadan kredi kartı almak mümkün mü?

Çalışmayana Kredi Kartı Veren Bankalar 

Ne yazık ki bankalar çoğunlukla “çalışmıyorum ama kredi kartı almak istiyorum” diyen müşterilerinin başvurularını reddetmektedir. Bunun nedeni her ay kartınızı kullanmak için harcayacağınız tutarı ödemek için bir gelirinizin bulunmamasıdır. Ancak çalışmamasına rağmen kira geliri ya da faiz geliri gibi gelirleri beyan edebilecek kişilere bu durumda banka kredi kartı verebilir.

Bankanın kredi kartı onayı için aradığı şart müşterisinin çalışması değil borcunu ödemede kaynak olarak kullanabileceği bir gelire sahip olup olmadığıdır. Bu geliri beyan eden kişilere yani aylık belgelenebilir düzenli gelire sahip olan kişilere kredi kartı onayı verilir. Kredi kartı başvurusu için mutlaka kişinin bir gelir beyanında bulunması gerekir. Burada kişinin gelirim var demesi yeterli değildir.

Kredi Kartı Başvurusunun Reddedilmesi 

Mutlaka bankaya bu geliri gösteren bir belge sunması gerekir. Yani kişinin tek başına kira gelirim var demesi kabul edilemez ancak kişi kira kontratı ile bu gelirini belgeleyebilirse bu durumda kredi kartı onayı alması mümkün olabilir. Kredi kartı başvurusu reddedilmesi genelde kişinin çalışmaması, yeterli sigortalılık süresine sahip olmaması ve kredi notunun düşük olması gibi nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.