Bankaların kredi kullandırma şartları birbirleri arasında farklılıklar göstermekle beraber yine de her bankanın aradığı ortak kriterler bulunmaktadır. Bunlardan biride kredi başvuru formu dolduran kişinin mutlaka kredi ödemesinde kullanacağı bir gelire sahip olmasıdır. Yani banka sizin bir gelire sahip olmanızı ister ancak bunun için çalışmanızı şart koşmaz. Yani çalışmayana kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada aranılan şart kişinin mutlaka gelir belgesi sunmasıdır.

Çalışmadan Kredi Çekmek 

Çalışmıyorum kredi çekmek istiyorum diyen kişilerin bunun için bankaya mutlaka bir gelir sunması gerekir. Çalışmayan ancak kira geliri olan bir kişi bu nedenle kira kontratı belgesi sunması durumunda kredi onayı alabilir. Banka için önemli olan aylık kredi ödemesi için sunabileceği bir belgeye sahip olmasıdır.

Bunun aksi durumlarda bankanın kredi reddi kararı vermesi kaçınılmazdır. Bu aynı sizden borç isteyen bir arkadaşınıza parası yoksa borcunu ödemeyeceği endişesi ile borç vermek istememenize benzer. Kredi kullanmak için bankaya mutlaka bir gelir sunmanız gerekir. Gelir belgesiz kredi çekilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Gelir Belgesiz Kredi 

Pek çok banka düzenlediği kampanyalar ile gelir belgesiz kredi vermekte olup burada bir kavram karmaşası yaşanmaktadır. Banka gelir belgesiz kredi derken burada gelir belgesi olmayana kredi verilir demek istememekte sadece bu belgenin fiziksel olarak ibraz edilmesini istemez. Yani gelir belgesi olmadan kredi onayı vermez sadece bu belgenin teslim edilmesini istemez. Yani belgesiz kredi veren bankalar da mutlaka kredi kullanmak isteyen kişilerin çalışmasını ister.