Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerde bankalar belirli kriterler aramaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri de kişinin aylık belgelenebilir bir gelire sahip bulunmasıdır. Bu geliri gösteren belge maaş bordrosu ya da maaş yazısı olabileceği gibi aynı zamanda kira kontratı ya da vadeli mevduat hesabı bulunan kişiler için banka defteri de olabilir.

Kişinin düzenli kira geliri bulunuyor ise ya da bankadan düzenli bir faizi geliri kazanıyor ise bu durumda çalışmadan kredi çekmek mümkündür. Yani bankanın burada aradığı kriter kişinin çalışıp çalışmadığı değil her ay düzenli olarak borcunu ödemesine yardımcı olacak kadar gelir elde edip etmediğidir. Bu gelir belgelendiği takdirde banka kredi başvurusunu kabul edecek ve kredi kullanımı için onay verecektir.

Yine burada  aylık belgelenebilir tutar ile kredi başvurusunda bulunan tutarın birbirine dengeli olması da gerekir. Yani kişinin aylık geliri 2 bin TL ise bu durumda ancak aylık ödemesi bin TL’ye kadar olan bir kredi paketi için onay alması mümkündür. Kişinin aylık gelirini aşan her türlü kredi başvurusu kişinin kredi notu ne kadar iyi olursa olsun banka tarafından reddedilir.