Devam eden kredi ödemeleri, kredi kartı ekstreleri, kira ödemeleri ve fatura ödemeleri gibi düzenli borçları bulunan kişiler için işsizlik çok daha büyük bir kabustur. Kişinin belirli bir birikimi olsa dahi bir süre sonra borç yükü altında ezilmesi kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda kredi kullanmak akla ilk gelen çözümler arasında yer alsa da ne yazık ki çalışmadan kredi çekmek son derece zordur.

Çalışmayana kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların kredi onayı için aradıkları bazı belirli şartlar bulunmaktadır. Yani çalışmadan kredi kullanmak son derece zordur. Bu şartlardan ilki ve mutlak şartlardan biri olan kişinin aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olmasıdır. Yani siz çalışmıyor olsanız da mutlaka bir gelir göstermeniz istenir. Örneğin kişinin kirada bir başka evi varsa kira kontratı belgesi göstermesi bu kira tutarı üzerinden kredi kullanmasını sağlayabilir.

Ancak hiçbir şekilde gelir gösteremezseniz ne yazık ki altın teminatlı yada ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunsanız bile kredi kullanmanız mümkün değildir. Kişi konut kredisi kullanmak istiyorsa bu durumda hane halkı geliri arandığı için durum değişkenlik gösterir. Kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu ortalaması yüksek ise ve hanede yaşayan diğer kişilerin aylık gelirleri toplamı kredi geri ödemesini karşılıyor ise bu durumda kredi onayı alınması mümkündür.