Çalışan annelerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biride son derece yüksek ücretler talep eden kreşler nedeni ile maaşlarının çok düşük kalması ve bu nedenle de eşlerinin çalışmalarına izin vermemesidir. Yaşanan bu sorunun çözümü için devlet çalışan annelere bakıcı parası yardımı verilmesine karar verdi. Ancak uygulamada yaşanan sorunların bir türlü çözülememesi ve henüz çalışan annelere kreş yardımı için seçilen pilot illerde uygulamaya devam edilmesi pek çok annenin hayal kırıklığına uğramasına neden olmaktadır.

İlk duyuru yapıldığı dönemde çalışan annelere bin lira bakıcı desteği verileceği açıklanırken bu paranın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dağıtılacağı duyurulmuştu. Ancak daha sonra yapılan yoğun başvurular neticesinde Bakanlık sadece belirlenen pilot illerde uygulamaya geçilerek uygulamanın denetimden geçirileceğini ve buna göre karar verileceğini açıklamıştı.

Pek çok kişi çalışan anneye bakıcı parası 2016 uygulamasında merakla sonucu beklerken hala konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor. Bakanlık konu hakkında çalışmaların sürdüğünü belirtirken Resmi Gazete’de konu hakkında açıklama yapılması bekleniyor…