Son yıllarda büyükbaş hayvan üretiminin azalması ve buna bağlı olarak et fiyatlarının yükselmesi ile beraber et üretimini arttırmak amacı ile büyükbaş hayvancılık hibe kredisi desteği verilmektedir. Ancak hibe kredilerden yararlanmak isteyen kişilerin bazı belirli kriterlere sahip olması gerekir. Peki, büyükbaş hayvancılık hibe kredisi nasıl alınır?

Öncelikle hibe kredilerde çok kapsamlı bir proje sunmanız istenir. Yani devlet verdiği kredinin mutlaka çok iyi şekilde değerlendirileceğinden emin olmak ister. Bu tip hibe kredilerde kullandırılacak olan kredi tutarı sınırlı yapılan başvuru sayısı çok olduğu için ne yazık ki kredi onayı alınması zordur. Bu nedenle bu tip projelerden onay alınamaması halinde bankaların kullandırdığı hayvancılık kredileri paketlerine başvuruda bulunulması gerekir.

Ziraat Bankası hayvancılık kredileri en uygun faiz oranlarına sahip kredi olarak öne çıkarken yine Denizbank hayvancılık kredisi gibi farklı bankaların kredi paketleri de bulunmaktadır. Bankaların kullandırmış olduğu büyükbaş hayvancılık kredisi paketlerinden yararlanmak isteyen kişilerin belirli bir oranda kredi notu ortalamalarının olması yeterlidir. Yine bu kredilerin tutarları yüksek olduğu için bazı bankalar ipotekli kredi kullanımını tercih edebilmektedir.