Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından son yıllarda hayvan yetiştiriciliği teşvikleri konusunda çeşitli kararlar alınması ile beraber bankalarda hayvan yetiştiriciliği kredileri ile artan talepten yararlanmayı amaçlamaktadır. Artan et fiyatları ile mücadele etme konusunda üretimin arttırılmasını planlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği olmak üzere iki farklı alanda kredi kullanımına izin vermektedir.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği devlet desteği ile teşvik edilirken aynı zamanda banka kredileri ile de desteklenmektedir. Büyükbaş hayvan desteklemeleri için devlet teşvik paketinden yararlanmak isteyen kişilere geri ödemesiz kredi destekleri verilirken yine uzun vadeli kredi desteği de sunulmaktadır. Ancak devlet teşvik paketinden yararlanmak isteyen kişilerin çok kapsamlı bir proje hazırlamaları gerekir.

Bu alanda banka kredisi kullanmak isteyen kişiler için ise hiç şüphesiz akla ilk gelen Ziraat Bankası olmaktadır. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2015 yılında en çok talep gören krediler arasında yer alırken Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları ise diğer bankalara oranla çok daha uygundur. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi için en çok talep gören paket Ziraat Bankası büyükbaş süt hayvancılığı kredileri yer almaktadır. Bu kredi paketinden 10 büyükbaş hayvan alımı yapmak isteyen kişiler yararlanabilmektedir.