Büyükanneye Torun Maaşı Başvuru Sonuçları Açıklandı

Borsa Ne İşe Yarar?

Büyükannelere devlet tarafından verilecek torun maaşı yani bebek bakım parası başvurularının sonuçları açıklandı. Torun maaşı alma hakkı kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Büyükannelere verilecek bebek bakım parası için başvuru yapan büyükannelerin ve annelerin bebek bakım parası alıp alamayacakları belli oldu. Buna göre bebek bakım parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için Büyükanneye Torun Maaşı Başvurusu Sorgula adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkacak sorgulama ekranında Büyükanne Projesi başlıklı Başvuru Sonuç  Sorgulama Sayfası gelecek. Burada annenin T.C. kimlik numarası ile büyükannenin T.C. kimlik numarasını girmeniz ve Sorgula  butonuna basmanız yeterlidir.

Büyükannelere Torun Maaşını PTT Verecek

Büyükanneler, kendilerine verilecek maaşı PTT aracılığıyla alacaklar. Ancak bunun için öncelikle başvuruların sonuçlarında bebek bakım parası almaya hak kazandığınıza dair bir ifade görmeniz şarttır. Başvuru yapanlar arasından hem asil liste hem de yedek liste oluşturulmuştur. Yani öncelikle başvuru yapan ve bebek bakım parası almaya hak kazanan kişiler gerekli belgeleri ile birlikte İŞKUR’a başvurmalıdır. Eğer bu kişiler başvuru yapmazlarsa ya da bu kişilerin başvuruları kabul edilmezse bu durumda yedek listeye giren kişiler bebek bakım parası almaya hak kazanabilecektir.

Büyükannelere bebek bakım parası verileceği haberi duyurulduktan sonra hem büyükanneler hem de anneler bu fırsattan yararlanmak istemişti. Ancak daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Büyükanne Projesinin öncelikle sadece 10 ilde uygulanacağı haberini vermişti. Buna göre bu yıl Büyükanne Projesi sadece İstanbul, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Ankara, Konya, Bursa, İzmir, Tekirdağ ve Antalya illerinde uygulanacak.

Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi

Büyükannelere torun maaşı ya da büyükannelere bebek bakım parası başlıklarıyla duyurulan büyükanne projesinin tam adı aslında Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesidir.  Bu proje sayesinde kadınların bebek sahibi olduktan sonra da işlerine erkenden dönmeleri ve çalışma hayatından fazla uzaklaşmamaları amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra bebeklerin büyükanneleri ile vakit geçirmeleri ve kültür aktarımına destek olunması da projenin temel hedefleri arasında yer almaktadır.

Proje kapsamında bebek bakım parası almaya hak kazanan büyükannelere ödemeler 12 ay boyunca yapılacaktır. Bu projeden yararlanmak için bebeğin 3 yaşını doldurmamış olması şarttır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda ayrıca anneye bilgilendirme e-postası ve SMS gönderilmektedir.

Bebek Bakım Parası Almak İçin Gerekli Belgeler

Başvuru sonuçlarına bakarak bebek bakım parası almaya hak kazandığınızı öğrendiğinizde anne olarak 31 Mart 2017 tarihine kadar İŞKUR’a başvurmanız şarttır. Yani başvuruyu büyükanne değil anne yapmalıdır. Bu başvuru sırasında yanınıza gerekli başvuru belgelerini de bulundurmanız zorunludur. Başvuru sırasında şu belgeler yanınızda olmalıdır:

  • csgb.gov.tr adresinden alacağınız katılım belgesinin imzalı üç örneği
  • e-devlet hizmetinden alınacak hizmet döküm belgesi
  • Büyükannenin sağlık durumunu gösteren belge (çocuk bakımına engel olmadığını gösterecek)
  • Başvuru sırasında çocuğun üç yaşını doldurmadığını göstermek için çocuğun nüfus cüzdanı
  • Çocuğun bakılacağı yerleşim yerini gösteren ikamet belgesi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.