Büyükannelere Torun Maaşları Ödenmeye Başladı

Borsa Ne İşe Yarar?

Torunlarına bakan büyükannelere bebek bakım parası yani torun maaşı verilmeye başlandı. Buna göre büyükanneler bir yıl boyunca her ay 425 TL maaş alacaklar.

Torunlarına bakan büyükannelere her ay maaş ödenmesine yönelik çalışmalar sonuçlandı. Başvuruların alınmasının ardından bebek bakım parası almak için gerekli koşulları sağlayan büyükannelere paraları ödenmeye başladı. Ancak şu an için maaşlar sadece torun maaşı çalışmasının gerçekleştirildiği pilot illerde başvuruları kabul edilen büyükannelere verilecek.

Amaç Annelerin Kısa Zamanda İş Hayatına Dönmesi

Büyükannelere bebek bakım parası yani torun maaşının verilmesinin esas amacı bebek doğuran annelerin kısa zamanda iş hayatına geri dönmesiydi. Yani amaç, kadınların istihdamdan eksilmemesi ve bebeklerini bakıcıya değil annelerine ya da kayınvalidelerine bırakarak işlerinin başına dönmeleriydi. Diğer bir amaç da bebeğin büyükannesinin yanında olması sayesinde aile kültürünü alması ve bu kültürden uzaklaşmamasıydı.

Bebek bakım parası aslına bakarsanız Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi kapsamında verilmekte. Yani aslında bu proje bir büyükanne projesinden çok kadın istihdamı projesidir. Verilen para da annenin gerekli koşulları sağlamasının zorunlu tutulmasıyla verilmektedir.

Maaşlar PTT Şubesinden Alınacak

Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenmekte. Bakanlık büyükannelere torun maaşlarını ödemekte. Pilot illerde bulunan büyükanneler PTT şubenlerinden maaşlarını alabilmekteler. Pilot iller İstanbul, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Ankara, Konya, Bursa, İzmir, Tekirdağ ve Antalya şeklinde sıralanmakta. Ancak bu illerde istenen sonuçlar alınırsa diğer illerde de çalışmanın başlatılması söz konusu.

Şu anda pilot illerde torun maaşı almak çin başvuru yapan ve başvuruları kabul edilen büyükanneler kontenjanı doldurmadıkları için tekrar pilot illerde projeye başvuru alınması söz konusu. Bu başvurular Nisan ayı içinde alınmaya devam edilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesinde pilot illerin hangilerinde tekrar başvuru alınacağını görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Düzenli Vergi Ödeyene İndirim Yapılacak

Büyükanne Maaşı Kaç Ay Ödenecek?

Büyükannelere verilen torun maaşı sürekli olarak ödenmeyecek. Ayrıca bakılan torunun yaşı konusunda da sınırlamalar mevcut. Şu anda proje kapsamında maaş alan büyükannelere maaşları sadece 12 ay boyunca yani bir yıl boyunca ödenecek. Yani bu maaşlar 2018 yılının Nisan ayına kadar verilecek.

Torunlarına bakan büyükannelerin maaş alabilmeleri için torunlarının 3 yaşını doldurmaması gerekiyor. Yani başvuru yaptığınızda bebeğin üç yaşına girmemiş olması şart. Ayrıca bebeğe bakacak büyükannenin de sağlığının yerinde olması ve bir sağlık sorununun olmaması gerekmekte. Bu nedenle başvuru sırasında büyükannenin bir doktordan torununa bakabilmesi için sağlıklı olduğuna dair rapor alması şartı konuluyor.

Amaç Kadınların İstihdam Edilmesi

Kadınlar iş yaşamlarına devam ederken bebek sahibi olduklarında işlerine ara vermek zorunda kalıyorlar. İş hayatlarına dönebilmeleri için bebeklerini bakıcıya vermek istemiyorlar. Dolayısıyla bebeklerinin büyümesini beklemeleri gerekiyor. Bu sırada iş hayatından yıllarca uzak kalıyorlar ve ş hayatına dönmeleri çok zor hâle geliyor. Ancak bu proje sayesinde kadınların iş hayatına erkenden dönmeleri son derece kolaylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.