Çalışan anneleri çok sevindirecek bir haber olan büyükannelere bebek bakım parası verileceği haberi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geldi. Bu haberin ayrıntılarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Son yıllarda çalışan kadınların sayısında çok fazla artış oldu. Üstelik bu artış beklenen ve istenen bir artıştı. Gelecek yıllarda çalışan kadınları sayısının daha çok artması bekleniyor. Ancak kadınların bir sorunu var. Bu sorun bebek sahibi olmakla ilgili. Kadınlar evlenmek ve çocuk sahibi olmak da istiyor. Ancak bebek sahibi olduktan sonra kadınların sorumlulukları çok fazla artıyor.

Kadınların bebek sahibi olmaları durumunda kadınlar hem işlerini yapmaya devam etmeye hem de bebekleriyle ilgilenmeye çalışıyorlar. Elbette büyükanneler yani babaanneler ve anneanneler bu konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Annelerinin ve kayınvalidelerinin yardımını gören kadınlar iş hayatına daha erken dönme imkânı bulabiliyorlar.

İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının verdiği haber de torunlarına bakan büyükanneler ile ilgili. Pilot çalışması başlatılan büyükannelere bebek bakım parası verme çalışması annelerin bebek doğurduktan hemen sonra iş hayatına dönmesini sağlıyor.

Büyükannelere Torun Maaşı

Çalışan anneler son yıllarda devletin yaptığı çalışmalar sayesinde pek çok konuda yardım almaktalar. Bunlardan bazıları doğum izin süresinin artırılması, doğum parası, emzirme parası, ücretsiz isinler, çocuk parası ve süt izinleridir. Çalışan annelere ayrıca yakın zamanda yarım gün çalışma imkânı verilmesi de söz konusudur. Tüm bunların yanı sıra büyükannelere bebek bakım parasının verilmesi konusu gündeme gelmiştir.

Eğer pilot çalışmalardan olumlu sonuç alınırsa torumlarına bakan babaannelere ve anneannelere bebek bakım parası verilecektir. Yazımızın devamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan büyükannelere bebek bakım parası verilmesi konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kadınların İstihdamına Destek

Büyükannelere bebek bakım parası verme çalışmasının esas amacı kadın istihdamında düşüş yaşanmasının engellenmesidir. Bu kapsamda torunlarına bakan babaannelere ve anneannelere ücret verilecektir. Böylece kadınların işlerinden uzun süre ayrı kalmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma henüz uygulanmaya konmamıştır.

Sadece belirli lllerde pilot uygulama şeklinde haya geçirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu bakım parası evinde torununa bakan babaannelere ve anneannelere verilecektir. Yani çocuk bakım işini yapan kişiye devlet maddî anlamda destek olacaktır. Aslında bu desteği maaş olarak algılayabiliriz. Bu paranın verilmesi için ise bir yaş sınırı konmuş. Buna göre sadece 3 yaşına kadar olan torunlarına bakan büyükannelere para verilecek. Yaşı daha büyük olan torunlarına bakan büyükannelere böyle bir destek verilmesi söz konusu değil.

Büyükannelere bebek bakım parası verme çalışması için 3 pilot il seçilmiş. Bu yılın başında bu pilot illerde uygulama başlayacak. Bunun için 1000’e yakın aile seçilmiş durumda. Pilot uygulamanın 6 ay boyunca sürmesi planlanıyor. Eğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu çalışmadan olumlu sonuçlar alırsa çalışmayı Türkiye genelinde uygulayabilecek. Büyükannelere verilecek bebek parasının miktarı ise henüz belli değil.