Büyükannelere 425 TL Bebek Bakım Parası

Borsa Ne İşe Yarar?

Büyükannelere verilecek bebek bakım parası belli oldu. Bir süredir hakkında haberler çıkan büyükannelere bebek bakım parası verileceği konusu sonunda netleşti. Torununa bakan büyükannelere ayda 425 TL bebek bakım parası verilecek.

Büyükannelere bebek bakım parası verileceği hakkında bir süredir haberler dolaşmaktaydı. Çalışan annelerin bebeklerin bakan anneannelerin ve babaannelerin yararlanabileceği bebek bakım parasının hangi koşullarda verileceği belirlendi. Yani söz konusu bebek bakım parası herkese verilmeyecek. Sadece belirli koşulları taşıyan annenin bebeğine bakan ve yine belirli koşulları taşıyan anneannelere ve babaannelere verilecek. Üstelik bu konuda yaş sınırı da mevcut.

Daha önce çıkan haberlerde 3 yaşa kadar olan torununa bakan büyükannelere verileceği söylenen bebek bakım parası, güncellenen bilgilere göre sadece altı aydan bir yaşa kadar yani en fazla altı ay boyunca verilecek. Yani torunu 6 aydan küçük olan torununa bakan büyükannelere bu para verilmeyecek. Aynı şekilde bir yaşın üstündeki torununa bakan büyükannelere de bu para verilmeyecek. En az altı aylık ve en çok bir yaşında olan torununa bakan büyükannelere verilecek.

Büyükannelere Bebek Bakım Parası Ne Kadar?

Büyükannelere verilecek bebek bakım parasının miktarı da 425 TL olarak belirlenmiş. Söz konusu çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın arasındaki iş birliği sonucunda yapıldı. Bu çalışmanın esas amacı elbette büyükanneleri memnun etmek onlara yardım etmek değil. Çalışmanın hedefinde çalışan anneler yer almakta.

Çalışan annelerin bebek sahibi olduktan sonra iş hayatına daha erken ve daha kolay şekilde dönmesi burada esas amaç olarak yer almakta. Yani çalışan bir annenin işinden ayrılmaması ve bebek sahibi olduktan sonra da işine devam etmesi amaçlanmakta. Ayrıca çalışan kadın istihdamının düşmemesi ve bu kadınların anne olduktan sonra da çalışmaya devam etmesi hedeflenmekte. Bu yüzden söz konusu bebek bakım parası büyükannelere bebek altı aylık olduktan sonra veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İşsizlik Son Yedi Yılın Zirvesine Çıktı

Çalışan Annelere Destek

Çalışan anneleri çok yakından ilgilendiren bu konunun ayrıntıları bebek bakım parasından yararlanmak için sağlanması gereken koşulları da belirlemekte. Bu koşulların neler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Çalışan kadınların anne olduktan sonra iş hayatlarından ayrı kalmamaları ve işlerine hem kolay hem de hızlı bir şekilde dönmeleri için büyükannelere verilen bebek bakım parasından her çalışan kadın yararlanamamakta. Bunun için annenin çalışan bir kadın olması ve maaşının da iki asgari ücretten az olması gerekiyor.

İki asgari ücretin 2808 TL olduğu hesaplandığında annenin maaşının 2808 TL’den az olması gerektiği sonucuna varıyoruz. Ayrıca evde çalışan başka kişiler varsa bu durumda ailenin toplam gelirinin üç asgari ücretten az olması şartı koyuluyor. Üç asgari ücret 4212 TL’dir ve ailenizin toplam gelirinin bu tutardan az olması gerekir. Bunların yanı sıra annenin son bir yıl içinde sigorta kaydının olması gerekmektedir. Bütün bu koşulların konmasının amacı bebek bakım parasından düşük gelirli ailelerin yararlanmasının sağlanmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.